SWBAT interpret graphs to find unit rates as rational numbers (fractions or decimals) and represent with equations
*Make sure to use the SYW section and label/create a table for your calculations*
More Mancini Mart--Many customers went to Mancini Mart and bought different amounts of candy.
CFS:
#1: Accurately identifies the constant of proportionality
#2: Writes an accurate equation using appropriate variables
#3: Uses equation to extend the proportional relationship
1 point
1
Question 1
1.
Given the ordered pair (2, 5), which of the following are the constant of proportionality?
1 point
1
Question 2
2.
a) Write an equation to represent the proportional relationship with total cost, c, and pounds of candy, p.
**You must use Formative's SYW section and make a table to calculate**
1 point
1
Question 3
3.
b) Prove that your equation is correct using values from the graph/table.
1 point
1
Question 4
4.
c) How much would it cost you to get 9 pounds of candy for Halloween?
"9 pounds of candy would cost..."
Nature--Mr. Espinoza went hiking in Berkeley over the weekend.
CFS:
#1: Accurately identifies the constant of proportionality
#2: Writes an accurate equation using appropriate variables
#3: Uses equation to extend the proportional relationship
1 point
1
Question 5
5.
Identify 1 ordered pair (x,y) of the points on the graph
1 point
1
Question 6
6.
What is the constant of proportionality for this graph?
1 point
1
Question 7
7.
Write an equation to represent the proportional relationship with distance in miles, m, and time in hours, h.
1 point
1
Question 8
8.
How far can Mr. Espinoza hike if he is out for 4 hours in the morning?
"If Mr. Espinoza is hiking for 4 hours..."
1 point
1
Question 9
9.
SPICY--Only try if you have time
Leak--There is a broken pipe in Mr. Espinoza's apartment. He measures how much water is leaking over time.
Write an equation to represent the relationship between the time in minutes (m) and the amount of water leaked in gallons (g)
Review
Avocados—Mr. Espinoza’s teacher friend buys avocados very week. At the grocery store, there is a sign that reads “Avocados-- 112 pounds ONLY $7”
1 point
1
Question 10
10.
There are a lot of farms around Gilroy. You can pay $9 3/4 for 3 1/4 pounds of avocados. Would you rather shop at the Gilroy farms or at the grocery store? Explain.
1 point
1
Question 11
11.
Write an equation to represent the relationship between price and pounds of avocados at Gilroy farms.
1 point
1
Question 12
12.
How much would 8.5 pounds of avocados cost?
Review
Grocery—At Mancini Mart, 3 1/3 pounds of smelly cheese is $10 1/2. At Ms. P’s Place, 2 1/2 pounds of the same smelly cheese if $6 1/4.
1 point
1
Question 13
13.
Which store sells smelly cheese at a better value?
1 point
1
Question 14
14.
Write an equation for the cost of smelly cheese from Ms. P’s Place. How much does 3.5 pounds of cheese cost?
Emergency--A hurricane touched down in Florida last week, leading to floods and evacuations. The height of the water increased at a constant rate.
CFS:
#1: Accurately identifies the constant of proportionality
#2: Writes an accurate equation using appropriate variables
#3: Uses equation to extend the proportional relationship
1 point
1
Question 15
15.
What is the constant of proportionality for this graph?
2 points
2
Question 16
16.
Write an equation to model the relationship using i for inches of water and d for the number of days.
**You must use Formative's SYW section and make a table to calculate**
2 points
2
Question 17
17.
Predict the height of the water after 15 days. Use your equation from part a)
**You MUST use formative's SYW section to get credit**