7th Math Unit 0 Day 6 - 8/22

Last updated over 1 year ago
14 questions

Objectives:

  • KWBAT determine whether ratios are equivalent using multiplication.
  • KWBAT solve for rates by accurately simplifying the ratio.

Independent Practice

Criteria for Success:
  • Use a model to represent a ratio relationship
  • Identify the unknown value using a model
  • Accurately creates an equivalent ratio
Directions: Use the information in the question below to answer the following questions.

Independent Practice Question 1: The ratio of Isabella’s money to Mia’s money is 3:11.
0

a. If Isabella has $33, how much money does Mia have? Use a tape diagram to show your thinking.

0

b. How much money do Isabella and Mia have together?

0

c. Create another equivalent ratio to describe the amount of money Isabella has compared to the amount of money Mia has.

0

a. Are 6: 11 and 42:88 equivalent? Why or why not?

0

a. Are 3 : 12 and 9 : 36 equivalent? Why or why not?

0

a. Are 3 : 12 and 9 : 36 equivalent? Why or why not?

0.1

2. At Cardenas, strawberries cost $3.00 for 2 pounds, and at Safeway, strawberries are $6.00 for 3 pounds.

a. What is the unit price of strawberries at Cardenas?

0.1

2. At Cardenas, strawberries cost $3.00 for 2 pounds, and at Safeway, strawberries are $6.00 for 3 pounds.

a. What is the unit price of strawberries at Safeway?

0.1

2. At Cardenas, strawberries cost $3.00 for 2 pounds, and at Safeway, strawberries are $6.00 for 3 pounds.

b. If a family wanted to save money on strawberries, where should they go to buy strawberries? Why?

0.1

A publishing company is looking for new employees to type novels that
will soon be published. The publishing company wants to find someone
who can type at least 45 words per minute. Dominique discovered she can type at a constant rate of 704 words in 16 minutes. Does Dominique type at a fast enough rate to qualify for the job? Explain why or why not using a rate.

Wait until Mr. Espinoza tells you to move on to the exit ticket

Done Early? Try this: https://www.ixl.com/math/grade-7/unit-rates
Extension: https://www.ixl.com/math/grade-7/use-tape-diagrams-to-solve-ratio-word-problems

Exit Ticket

Criteria for Success:
  • Use a model to represent a ratio relationship
  • Identify the unknown value using a model
  • Accurately creates an equivalent ratio
  • The solution includes accurate ratio language
Directions: Use the information in the question below to answer the following questions.

Exit Ticket Question 1: Colin and his sister both open savings accounts.  Each begins with a balance of zero dollars. For every two dollars Colin saves, his sister saves five dollars in her account.
1

a. The ratio of the amount of money in Colin’s account to the amount of money in his sister's account is __________________.

1

b. If Colin has $40 in his account, how much money does his sister have in her account? Use a tape diagram to support your answer.

1

Angelina enjoys swimming and often swims at a steady pace. At her steady pace, Angelina can swim 2,400 meters in 60 minutes. What is the unit rate at which Angelina is swimming?

1

Potatoes are on sale at both Cardenas and Safeway. At Cardenas, a 5-pound bag of potatoes costs $2.85, and at Safeway, a 7-pound bag of potatoes costs $4.27. Which store offers the best deal on potatoes? How do you know?