8/28 Multi-step Equations/Word Problems

Last updated about 1 year ago
10 questions
1

When Ms. Pi turned on her oven the temperature was 70°F. The temperature began to rise at a rate of 20° per minute. How long did it take the oven to reach 350°F?

1

Eight times a number plus 3 times a number is 9 more than 12 times a number.

1

The student council is having some posters printed for the winter food drive. The printer charges $180 and $2 per poster printed. How many posters can be printed for $500?

1

Bill and Mike each opened savings accounts on the same day, intending to withdraw the money for tennis lessons. Bill opened his account with $710 and withdrew $35 per week. Mike opened his account with $570 and withdrew $25 weekly. In how many weeks will their balances be equal?

1

Mr. Smith needed to rent a moving van. Mayflower Movers charges a rate of $90 per hour plus a $50 truck fee. Mabel’s Movers charges $70 per hour plus a $90 truck fee. For what number of hours of rental is the cost for the two companies the same?

1
Each of the polygons have the same perimeter.

Write the simplified equation to determine the value of x _______
What is the value of x? _______
What is the perimeter of the triangle? _______
What is the perimeter of the rectangle? _______
1

Lenny makes $55,000 and is getting annual raises of $2,500. Karl makes $62000, with annual raises of $2,000. How many years, y, will it take for Lenny and Karl to make the same salary?

1
The perimeter of the court is 228 feet. What is the length and width of the court?

What is w? _______
What is the length of the court? _______
What is the width of the court? _______
What is the perimeter of the court? _______
Bonus! What is the area of the court? _______
1
George saw this sign at Benny’s Burgers. If he bought one of each item and spent $7.50, how much did each item cost?

What is the value of x _______
The burger costs _______
The fries cost _______
The drink costs _______
1
Kelly would like to purchase a snowboard for $380. Her mother has given her $100 to put towards the snowboard, but Kelly needs to work at McDonald’s to earn the rest. She earns $13.50 per hour.

Write an equation: _______(use x as your variable)
How many hours must she work until she can afford the snowboard? Round to the nearest cent? _______