Operations with Rational Numbers

Last updated over 2 years ago
15 questions
1

What is the value of the expression

1

2 Hector paid $105 for 6 tickets to a hockey game. Each ticket cost the same amount.

What was the cost of each ticket in dollars and cents?

Record your answer and fill in the bubbles on your answer document. Be sure to use the correct place value.

1

A student ran a distance of 3 1/2miles each day for 5 days. Then the student ran a distance of 4 1/4 miles each day for the next 5 days.

What was the total distance in miles the student ran during these 10 days?

1

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

1

Ms. Blankenship had $80 to purchase school supplies for her class. She bought 32 glue sticks and 32 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.40, and each box of crayons cost $0.59. How much money did Ms. Blankenship have left after these purchases?

1

Set A represents rational numbers. Set B represents integers. Which diagram shows the numbers placed in the correct sets?

1

The table shows the prices of some breakfast items at a restaurant. Sara ordered 2 eggs, a slice of bacon, and a glass of orange juice for breakfast. The sales tax for the order was $0.48. She paid for her breakfast with a $10 bill.


How much change should Sara receive from the $10 bill?

1

3 Stephanie has 3\frac{3}{4} bags of soil to put in her garden. Each bag of soil will cover 125.3 ft2.

How many square feet will Stephanie be able to cover if she uses all these bags of soil?

1

Rebecca needs 10\frac{1}{2} yards of fabric to make a quilt. She has one piece of fabric that is 2\frac{1}{2} yards and another piece of fabric that is 4\frac{1}{4} yards. How many more yards of fabric does Rebecca need to make the quilt?

1

A chef added 3/4 teaspoon of pepper and 1 and 1/2 teaspoons of salt to each pot of spaghetti sauce. How much pepper and salt combined are needed in order to make 5 pots of spaghetti sauce?

1

What is the value of

Enter your answer in the box provided.

1

What is the value of

1

Ms. Avery sold tomatoes at a local farmers’ market over a two-week period.
  • She sold 4.8 pounds of tomatoes on each of 3 days during the first week.
  • She sold 5.6 pounds of tomatoes on each of 4 days during the second week.
How many pounds of tomatoes did Ms. Avery sell during the two-week period?

1

The Garcia family bought 3 tickets to the zoo for $84. What is the unit price per ticket?

1

A baker has a bag with 20 cups of flour. The baker plans to use the flour to make 4 loaves of bread. Each loaf of bread uses 3 1/3 cups of flour.
How many cups of flour will remain in the bag when the baker has finished the bread?
Enter your answer in the space provided.