7th Math Unit 1 Day 9 - 9/12
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
18 questions
Partner Practice
Combos--The next week, all the 7th grade teachers go back to In-N-Out, but this time they are ordering combo meals (a cheeseburger with soda and fries). The amount they paid is shown in the table:
CFS:
#1: Accurately computes unit rate or constant of proportionality
#2: Uses accurate unit rate and variables to represent proportional relationship with equation
#3: Solves by substituting values into the equation
0.1
a) Write an equation of the form d=kc to represent the relationship between the number of combo meals bought and the total amount of money spent.
a) Write an equation of the form d=kc to represent the relationship between the number of combo meals bought and the total amount of money spent.
0.1
b) If Ms. Zangrilli wants to buy delicious combo meals for the entire Prize staff (35 people), how much money would they have to spend? Explain using your equation.
b) If Ms. Zangrilli wants to buy delicious combo meals for the entire Prize staff (35 people), how much money would they have to spend? Explain using your equation.
Mild
HW—One of Mr. Espinoza's jobs is to sit at his computer and create math assignments with silly stories and questions. For every 2 hours he spends working, he can write 12 word problems.
CFS:
#1: Accurately computes unit rate or constant of proportionality
#2: Uses accurate unit rate and variables to represent proportional relationship with equation
#3: Solves by substituting values into the equation
0.1
a) Write an equation to represent the relationship between hours working (h) and the number of word problems created (w)
a) Write an equation to represent the relationship between hours working (h) and the number of word problems created (w)
0.1
b) How many word problems would Mr. Espinoza be able to write if he spent 4.5 hours working on Saturday? Use your equation to answer. Draw your substitution in the Formative SYW
b) How many word problems would Mr. Espinoza be able to write if he spent 4.5 hours working on Saturday? Use your equation to answer.
Draw your substitution in the Formative SYW
Medium
Bike Rides—At Aquino's Bike World, the cost of renting a mountain bike is very cheap. Kevin sees that renting the very popular Aquino Mach 10™ is $37.50 for 5 hours.
CFS:
#1: Accurately computes unit rate or constant of proportionality
#2: Uses accurate unit rate and variables to represent proportional relationship with equation
#3: Solves by substituting values into the equation
0.1
a) Which variable is the independent variable? Which is the dependent variable? Why?
a) Which variable is the independent variable? Which is the dependent variable? Why?
0.1
b) Write an equation to represent the relationship between hours renting and the total cost. Let hours be h and total cost be c.
b) Write an equation to represent the relationship between hours renting and the total cost. Let hours be h and total cost be c.
0.1
b) Kevin wants to rent the Aquino Mach 10™ for an entire day (24 hours). How much would he have to pay? Use your equation to prove your answer. Draw your subsitution in the Formative SYW
b) Kevin wants to rent the Aquino Mach 10™ for an entire day (24 hours). How much would he have to pay? Use your equation to prove your answer.
Draw your subsitution in the Formative SYW
Road Trip Again—Mr. Espinoza is driving to and from Sunnyvale. He drives 28 miles and uses up half a gallon of gas. He knows that the relationship between gallons of gas and miles driven is proportional.
CFS:
#1: Accurately computes unit rate or constant of proportionality
#2: Uses accurate unit rate and variables to represent proportional relationship with equation
#3: Solves by substituting values into the equation
0.1
a) What is the constant of proportionality? What does it mean in the context of the problem?
a) What is the constant of proportionality? What does it mean in the context of the problem?
0.1
b) Write an equation in the form of m=kg to represent the relationship between gallons of gas (g) and miles driven (m).
b) Write an equation in the form of m=kg to represent the relationship between gallons of gas (g) and miles driven (m).
0.1
c) If the two teachers fill up their gas tank with 11 gallons of gas, what is the farthest distance they can drive? Use your equation.
c) If the two teachers fill up their gas tank with 11 gallons of gas, what is the farthest distance they can drive? Use your equation.
Space Race—A person who weighs 100 pounds on Earth weighs 16.6 pounds on the moon.
0
What is the constant of proportionality, k? What does this value mean in the context of the problem?
What is the constant of proportionality, k? What does this value mean in the context of the problem?
0
Write an equation that shows the relationship between a person’s weight on Earth and theirweight on the moon.
Write an equation that shows the relationship between a person’s weight on Earth and their
weight on the moon.
0
If an astronaut weighs 185 pounds on Earth, how much would she weigh on the moon? Use yourequation as evidence in your explanation.
If an astronaut weighs 185 pounds on Earth, how much would she weigh on the moon? Use your
equation as evidence in your explanation.
Spicy (Challenge)
A vs. B—Al’s Produce Stand sells 6 ears of corn for $1.50. Barbara’s Produce Stand sells 13 ears of corn for
$3.12.
0
Write an equation for Al’s produce stand that models the proportional relationshipbetween the number of ears of corn sold and the total cost.
Write an equation for Al’s produce stand that models the proportional relationship
between the number of ears of corn sold and the total cost.
0
Write an equation for Barbara's produce stand that models the proportional relationshipbetween the number of ears of corn sold and the total cost.
Write an equation for Barbara's produce stand that models the proportional relationship
between the number of ears of corn sold and the total cost.
0
Complete the table below using your equation. Whose store would you rather go to? Explain.
Complete the table below using your equation. Whose store would you rather go to? Explain.
2
Talking about Takis!--Some 7th graders went to Mancini Mart to buy Takis. The large bag of Takis sells for $4 and contains 65 chips. Let c be the number of chips received and let d be the dollars spent.
a) Which of the students wrote the correct equation? Explain why.
CFS:#1: Accurately computes unit rate or constant of proportionality#2: Uses accurate unit rate and variables to represent proportional relationship with equation
Talking about Takis!--Some 7th graders went to Mancini Mart to buy Takis. The large bag of Takis sells for $4 and contains 65 chips. Let c be the number of chips received and let d be the dollars spent.
a) Which of the students wrote the correct equation? Explain why.
CFS:
#1: Accurately computes unit rate or constant of proportionality
#2: Uses accurate unit rate and variables to represent proportional relationship with equation
2
b) Later in the day, a student spent $16 just on Takis. How many chips should they receive? Explain using the correct equation.
"When they spend $16 on Takis, they should receive... because..."
CFS:#2: Uses accurate unit rate and variables to represent proportional relationship with equation#3: Explains using relevant vocabulary and evidence
b) Later in the day, a student spent $16 just on Takis. How many chips should they receive? Explain using the correct equation.
"When they spend $16 on Takis, they should receive... because..."
CFS:
#2: Uses accurate unit rate and variables to represent proportional relationship with equation
#3: Explains using relevant vocabulary and evidence