Unit 3 Pre-Test

Last updated about 2 years ago
6 questions
Note from the author:
This pre-test covers 3 digit by 2 digit multiplication and division.
Complete each question to the best of your ability.
Required
1

Match each situation to the correct expression.

Draggable itemCorresponding Item
Hot dog buns are sold 6 per pack. If you have a total of 40 hot dogs. How many packs of buns do you need to purchase?
Each Soda at the fair cost $2. If 15 people want a soda how much would that cost?
Mrs. Jones gets paid $125 per hour. If she works 12 hours this week how much does she get paid?
The 5th grade class is going to the Tennessee aquarium. One bus holds 15 students. There is a total of 270 students. How many busses will the class need?
Required
1

You are helping your mom host a party. There are a total of 39 people attending, she has asked you to help her pick the most efficient amount of tables.

The green tables can seat 5 people.
The blue tables can seat 4 people.

Circle the tables that would best suit the party and show your math to support your answer.

Required
1

Find the product. Show your work to receive full credit.

Required
1

Mike sold 428 t-shirts this month. If each t-shirt cost $12, how much money did Mike make in one month.

Required
1

Solve for the quotient. Show your work to receive full credit.

Required
1

You are helping your mom host a party. There are a total of 71 people attending, she has asked you to help her pick the most efficient amount of tables.

The green tables can seat 5 people.
The blue tables can seat 4 people.

Circle the tables that would best suit the party and show your math to support your answer.