7th Math Unit 1 Day 11 - 9/18

Last updated over 1 year ago
8 questions
Objective and Summary:
SWBAT compute unit rates from ratios of fractions

Fractions!

Improper Fractions and Mixed Numbers
Divide Fractions I
Divide Fractions II
1

Homeroom Comp--Two students in your homeroom want to see who can be the fastest dabber. They get someone to time them in a contest during the break.


a) Who is the fastest dabber? Explain with mathematical evidence.

"___________ is the fastest dabber because..."

CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)

1

Which of the following is the correct unit rate for the expression below?

CFS:
#1: Accurately changes mixed number to improper fraction
#2: Uses accurate division strategy

MEDIUM Problems
1

PE Test--Marcus thinks he can beat Mr. Hernandez in a race around the track. Mr. Hernandez already knows he can run 3 laps per minute.
Marcus knows that he can run \frac{9}{16} of a lap in \frac{3}{8} of a minute.

Who is faster? Explain with mathematical evidence.

"____________ is faster because..."

CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)

1

Mickey--One of Mr. Hwung’s favorite places to go for a quick snack when he was in college was McDonald’s. The McDonald’s on the school campus sold 14 chicken nuggets for $5\frac{1}{4}. The downtown location sold 8 chicken nuggets for $2\frac{2}{5}.

Which McDonald’s is the better deal? Explain.

CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)

SPICY Problems (only try if you have time)
1

Turtles--Joshua is interested in studying turtles and follows one around for a whole day. According to him, it took the turtle 50 minutes to walk \frac{7}{8} of a mile. What is the unit rate when the turtle's speed is expressed in miles per hour?

(Remember there are 60 minutes in an hour)

CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)

1

Cavities--Over the last 4\frac{1}{2} days, Kiera ate 10 ounces of candy.
a) How many pounds of candy does she eat per day? (Remember that there are 16 ounces in 1 pound)

CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)

1

b) How many pounds of candy will she be able to eat in a full week? (7 days)

Show how you use your answer in part a) to solve.

4

Bacon--Ali likes eating bacon for breakfast. She's deciding between going to Target and Whole Foods for her bacon. The two stores sell the exact same brand of bacon.

Target has the bacon for $2.25 per pound.
At Whole Foods, Ali sees that she could pay $6\frac{1}{4} for 2\frac{1}{2} pounds of bacon.

Which store sells the bacon for a better value? Explain with mathematical evidence.

CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)

Improper Fractions and Mixed Numbers
Divide Fractions I
Divide Fractions II