4-03 Cool Down

Last updated about 2 years ago
3 questions
1

🌶️Unit 2 skill
It costs $3.45 to buy 3/4 pound of chopped walnuts.
How much would it cost to purchase 7.5 pounds of walnuts?

Explain or show your reasoning.
Remember money rounds to the nearest hundredth. ($1.50 not $1.5)

1

🌶️Unit 2 skill
It costs $3.45 to buy 3/4 pound of chopped walnuts. Write a "c=" equation where c represents the total cost and w, the weight of the walnuts in pounds.

1

4A🌶️🌶️🌶️
It costs $3.45 to buy 3/4 pound of chopped walnuts.

Write two unit rates!

Be sure to show how you found each one and label each one so I can see your astute understanding :)