Adding and Subtracting Decimals 9/29
star
star
star
star
star
Last updated about 2 years ago
8 questions
Formative Generation Completed!
1
Jane has $25.50 and she spends $12.75 on a toy. How much money does she have left?
Jane has $25.50 and she spends $12.75 on a toy. How much money does she have left?
1
A store sells a book for $29.99. If you buy two books, how much will it cost?
A store sells a book for $29.99. If you buy two books, how much will it cost?
1
Joe has $42.50 and he wants to buy a video game for $29.99. How much money will he have left after buying the game?
Joe has $42.50 and he wants to buy a video game for $29.99. How much money will he have left after buying the game?
1
A candy bar costs $1.25. If you buy 4 candy bars, how much will it cost?
A candy bar costs $1.25. If you buy 4 candy bars, how much will it cost?
1
Samantha has $17.50 and she wants to save $5.25. How much money will she have after saving?
Samantha has $17.50 and she wants to save $5.25. How much money will she have after saving?
1
Sarah has $48.99 and she owes her friend $21.50. How much money does she have remaining?
Sarah has $48.99 and she owes her friend $21.50. How much money does she have remaining?
1
A kitchen scale weighs 1.75 pounds. If you put two apples weighing 0.45 pounds each on the scale, what will be the total weight?
A kitchen scale weighs 1.75 pounds. If you put two apples weighing 0.45 pounds each on the scale, what will be the total weight?
1
A pizza has 8 slices. If each slice weighs 0.25 pounds, what is the total weight of the pizza?
A pizza has 8 slices. If each slice weighs 0.25 pounds, what is the total weight of the pizza?