4.3 Homework Day 2

Last updated about 2 years ago
6 questions
Note from the author:
Writing equations in standard form.
2
Write equations of the horizontal and vertical lines that pass through the given point.

vertical line: _______
horizontal line: _______
2
Write equations of the horizontal and vertical lines that pass through the given point.

vertical line: _______
horizontal line: _______
2
MODELING REAL LIFE
One bus ride costs $0.75. One subway ride costs $1. A monthly pass for unlimited bus and subway rides costs the same as 36 bus rides
plus 36 subway rides.

a. Write an equation in standard form that models the possible combinations of bus and subway rides with the same total cost as the pass.
Let b = the number of bus rides
Let s = the number of subway rides
_______

b. You ride the bus 60 times in one month. How many times must you ride the subway for the total cost of the rides to equal the cost of the pass?
_______
1

HOW DO YOU SEE IT?

A dog kennel charges $25 per night to board your dog. The kennel also sells dog treats for $5 each. The graph shows the possible combinations of nights at the kennel and treats that you can buy for $100.

Which is a possible combination?

1

HOW DO YOU SEE IT?

A dog kennel charges $25 per night to board your dog. The kennel also sells dog treats for $5 each. The graph shows the possible combinations of nights at the kennel and treats that you can buy for $100.

Interpret the x-intercept:

1

HOW DO YOU SEE IT?

A dog kennel charges $25 per night to board your dog. The kennel also sells dog treats for $5 each. The graph shows the possible combinations of nights at the kennel and treats that you can buy for $100.

Interpret the y-intercept: