Write a ratio for the following description: Kailee made three times as many baskets as Michael during basketball practice.
Required
1 point
1
Question 2
2.
Pam and her brother both open savings accounts. Each begin with a balance of zero dollars. For every two dollars that Pam saves in her account, her brother saves five dollars in his account. If Pam has 40 dollars in her account, how much money does her brother have in his account?
Required
1 point
1
Question 3
3.
In a school there are 5 girls for every 3 boys. If there are 75 girls, how many boys are there?
Required
1 point
1
Question 4
4.
A recipe for cookies calls for 2 cups of sugar to make 3 dozen cookies. How many cups of sugar would you need if you wanted to make 7 dozen cookies.
Required
1 point
1
Question 5
5.
Write the value of the ratio for the following description: For every 6 cups of flour in a
bread recipe, there are 2 cups of milk.
Required
1 point
1
Question 6
6.
For a recipe, Paul uses 3 cups of sugar for every 4 cups of flour. Which table shows equivalent ratios for this recipe?
Required
1 point
1
Question 7
7.
Divide 18 by $72 to find the amount Mr. Herman pays for one magazine.
Required
1 point
1
Question 8
8.
The ratio of cost to number of magazines is 72:18.
Required
1 point
1
Question 9
9.
Each magazine costs $4.
…
Required
1 point
1
Question 10
10.
Mr. Herman pays $15 for 3 magazines.
In a fruit basket there are 9 bananas, 4 apples, and 3 plums.
Required
1 point
1
Question 11
11.
Required
1 point
1
Question 12
12.
Required
1 point
1
Question 13
13.
Required
1 point
1
Question 14
14.
Required
1 point
1
Question 15
15.
Required
1 point
1
Question 16
16.
Required
1 point
1
Question 17
17.
Required
5 points
5
Question 18
18.
A chef is making pickles. He needs 15 gallons of vinegar. The store sells 2 gallons of vinegar for $3.00 and allows customers to buy any amount of vinegar. Decide whether each of the following ratios correctly represents the price of vinegar.
$2.00 to 30 gallons
4 gallons to $3.00
30 gallons to $45.00
$1.00 to 2/3 gallons
1 gallons to $1.50
Yes
No
Required
6 points
6
Question 19
19.
The first row of the table shows the amount of dish detergent and water needed to make a soap solution.