7.4B Unit Rate Classwork/Homework

Last updated about 2 years ago
8 questions
Solve.
Required
12

To make 2 batches of nut bars, Jayda needs to use 4 eggs. How many eggs are used in each batch of nut bars?

Required
12

On her way to visit her parents, Jennifer drives 265 miles in 5 hours. What is her average rate of speed in miles per hour?

Required
12

Last week Alexander was paid $56 for 7 hours of work. How much money does Alexander’s job pay per hour?

Required
12

Ned has scored 84 points in the first 6 games of the basketball season. How many points per game has Ned scored?

Required
12

At the local grocery store, a 16-ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce?

Required
14

An LED light flashes 240 times in 2 minutes. How many times does the LED flash in 1 second?

Required
12

Mrs. Barker uses 8.4 cups of sugar to make 7 dozen cookies. What is the rate of cups of sugar per cookie.

Required
14

Mika caught a total of 4 fish over the course of 2 days on a family fishing trip. How many days will Mika have to spend on the fishing trip before she will have caught a total of 16 fish?