Unit 2 Lesson 8 - Math Cool Down - 10/112/2023
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
3 questions
Required
1
Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice:
At this rate, how many bags of rice can you buy with $12
Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice:
At this rate, how many bags of rice can you buy with $12
Required
2
Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice:
Find the cost per bag.
Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice:
Find the cost per bag.
Required
1
Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice:
How much do 20 bags of rice cost?
Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice:
How much do 20 bags of rice cost?