7th Math Unit 2 Day 22 - 12/11
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
8 questions
1
Great Prices--You're at Great America with some friends and stop for a snack. You buy an ice cream bar for $8 and three bottles of water to share. The total was $20. How much did each bottle of water cost?
"Each bottle of water cost..."
CFS:#1: Defines appropriate variable#2: Accurately writes equation with variable#3: Accurately solves with inverse operations
Great Prices--You're at Great America with some friends and stop for a snack. You buy an ice cream bar for $8 and three bottles of water to share. The total was $20.
How much did each bottle of water cost?
"Each bottle of water cost..."
CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations
1
Arcade--Cesar went to Round One with some friends and paid for a few different activities. He spent $5.50 to win a stuffed animal from the claw machine, he played $6.25 worth of arcade games, and also paid for three rounds of bowling. In total, he spent $30.50 for the whole day. How much did each round of bowling cost?
"Each round of bowling cost..."
CFS:#1: Defines appropriate variable#2: Accurately writes equation with variable#3: Accurately solves with inverse operations
Arcade--Cesar went to Round One with some friends and paid for a few different activities. He spent $5.50 to win a stuffed animal from the claw machine, he played $6.25 worth of arcade games, and also paid for three rounds of bowling.
In total, he spent $30.50 for the whole day. How much did each round of bowling cost?
"Each round of bowling cost..."
CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations
1
Solve--Solve for the value of x.
4x - 10 = 30
Solve--Solve for the value of x.
4x - 10 = 30
1
Swimmer--Jessica is on a swim team and has swim practice four days each week. The schedule is the same each day. The team swims in the morning and then again for 2 hours in the evening. She swims 12 hours total per week.
How long does she swim each morning?
"Each morning Jessica swims..."
CFS:#1: Defines appropriate variable#2: Accurately writes equation with variable#3: Accurately solves with inverse operations
Swimmer--Jessica is on a swim team and has swim practice four days each week. The schedule is the same each day. The team swims in the morning and then again for 2 hours in the evening. She swims 12 hours total per week.
How long does she swim each morning?
"Each morning Jessica swims..."
CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations
1
Market--Mr. Kovalik loves to cook. He wanted to make a seared tuna salad, so he went to Whole Foods. He bought a bag of mixed greens for $1.90 and 8 ounces of tuna. In total, his trip cost $15.90.
How much was each ounce of tuna?
"Each ounce of tuna..."
CFS:#1: Defines appropriate variable#2: Accurately writes equation with variable#3: Accurately solves with inverse operations
Market--Mr. Kovalik loves to cook. He wanted to make a seared tuna salad, so he went to Whole Foods. He bought a bag of mixed greens for $1.90 and 8 ounces of tuna. In total, his trip cost $15.90.
How much was each ounce of tuna?
"Each ounce of tuna..."
CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations
1
SPICY--Try if you have time.Solve for the value of x.
"x=___"
SPICY--Try if you have time.
Solve for the value of x.
"x=___"
1
Inverses—Solve the following equation by using inverse operations.4x+3=27
Inverses—Solve the following equation by using inverse operations.
4x+3=27
4
Target--Mr. Espinoza spent a total of $45 on groceries at Target. He bought a jumbo bag of Takis for $4, a large steak for $15, and soda for $5. He also bought three of the same type of cereal. How much did each one cost?
Answer in a complete sentence.
CFS:#1: Defines appropriate variable#2: Accurately writes equation with variable#3: Accurately solves with inverse operations
Target--Mr. Espinoza spent a total of $45 on groceries at Target. He bought a jumbo bag of Takis for $4, a large steak for $15, and soda for $5.
He also bought three of the same type of cereal. How much did each one cost?
Answer in a complete sentence.
CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations