Alexa is making a recipe that requires
1 cup of water and 2 cups of flour. Which of the following combinations shows the same ratio of water to flour? Choose all that apply
1 point
1
Question 2
2.
In Timra’s math class, there are 12 boys and 15 girls. Which of the following is the ratio of boys to girls in Timra’s math class?
1 point
1
Question 3
3.
Which of the following ratios is
not equivalent to the other three?
1 point
1
Question 4
4.
Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
1 point
1
Question 5
5.
A bakery offers a sale price of $2.50 for 3 muffins. What is the price for a dozen muffins?
1 point
1
Question 6
6.
Johanna can jog 3,000 feet in 6 minutes. If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 8 minutes?
1 point
1
Question 7
7.
The ratio of elephants to tigers at the local zoo is 1:4. There are 16 elephants at the zoo. How many tigers are there?
1 point
1
Question 8
8.
Anabel uses 5 gallons of gas to drive
140 miles on the highway. If she travels at the same rate, how many miles can she drive on 7 gallons of gas?
1 point
1
Question 9
9.
The ratio of forks to knives in Mabel’s kitchen drawer is 4 to 5. There are 16 forks in the drawer. How many knives are there?
1 point
1
Question 10
10.
Children at recess are either playing or sitting down and resting. The ratio of kids playing to resting is 3:1. If there are 8 children resting, then how many children are playing?