Ratio Quiz 1

Last updated about 2 years ago
10 questions
1

Alexa is making a recipe that requires 1 cup of water and 2 cups of flour. Which of the following combinations shows the same ratio of water to flour? Choose all that apply

1

In Timra’s math class, there are 12 boys and 15 girls. Which of the following is the ratio of boys to girls in Timra’s math class?

1

Which of the following ratios is not equivalent to the other three?

1

Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?

1

A bakery offers a sale price of $2.50 for 3 muffins. What is the price for a dozen muffins?

1

Johanna can jog 3,000 feet in 6 minutes. If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 8 minutes?

1

The ratio of elephants to tigers at the local zoo is 1:4. There are 16 elephants at the zoo. How many tigers are there?

1

Anabel uses 5 gallons of gas to drive 140 miles on the highway. If she travels at the same rate, how many miles can she drive on 7 gallons of gas?

1

The ratio of forks to knives in Mabel’s kitchen drawer is 4 to 5. There are 16 forks in the drawer. How many knives are there?

1

Children at recess are either playing or sitting down and resting. The ratio of kids playing to resting is 3:1. If there are 8 children resting, then how many children are playing?