Multiply or Divide Decimals
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
16 questions
1
The annual rainfall in Greensville is 4.32 inches. What is the average monthly rainfall in Greensville?
The annual rainfall in Greensville is 4.32 inches. What is the average monthly rainfall in Greensville?
1
Solve.
$40.89 ÷ 47
Solve.
$40.89 ÷ 47
1
A male leopard seal is measured and has a length of 2.8 meters. A male elephant seal is about 1.5 times as long. What length is the male elephant seal?
A male leopard seal is measured and has a length of 2.8 meters. A male elephant seal is about 1.5 times as long. What length is the male elephant seal?
1
Solve.
6.8 × 1.2
Solve.
6.8 × 1.2
1
Jen makes trail mix with apricots and walnuts. A package of dried apricots weighs 25.5 ounces. Jen divides the apricots equally among 34 bags of trail mix. How many ounces of apricots are in each bag?
Jen makes trail mix with apricots and walnuts. A package of dried apricots weighs 25.5 ounces. Jen divides the apricots equally among 34 bags of trail mix. How many ounces of apricots are in each bag?
1
Charlie has an adult Netherlands dwarf rabbit that weighs 1.2 kilograms. Cliff’s adult Angorarabbit weighs 2.9 times as much as Charlie’s rabbit. How much does Cliff’s rabbit weigh?
Charlie has an adult Netherlands dwarf rabbit that weighs 1.2 kilograms. Cliff’s adult Angora
rabbit weighs 2.9 times as much as Charlie’s rabbit. How much does Cliff’s rabbit weigh?
1
John has pet rabbits in an enclosure that has an area of 30.72 square feet. The enclosure Taylor is planning to build for his rabbits will be 2.2 times as large as John’s.How many more square feet will Taylor’s enclosure have than John’s enclosure?
John has pet rabbits in an enclosure that has an area of 30.72 square feet. The enclosure Taylor is planning to build for his rabbits will be 2.2 times as large as John’s.
How many more square feet will Taylor’s enclosure have than John’s enclosure?
2
A large box of cereal weighs 17 ounces and costs $5.95. A small box of the same cereal
weighs 10 ounces and costs $3.90.
Which box has a greater cost per ounce? _______
How much greater per ounce? _______
1
Farmer Lee grows tomatoes and squash. He harvests 49.92 kilograms of tomatoes and 65.92 kilograms of squash. He distributes the tomatoes and squash into 32 farm share baskets. How many more kilograms of squash than tomatoes does each basket contain?
Farmer Lee grows tomatoes and squash. He harvests 49.92 kilograms of tomatoes and 65.92 kilograms of squash. He distributes the tomatoes and squash into 32 farm share baskets. How many more kilograms of squash than tomatoes does each basket contain?
1
A vine in Mr. Jackson’s garden was 3.6 feet long. When it is measured again, it is 2.1 times as long. How long is the vine?
A vine in Mr. Jackson’s garden was 3.6 feet long. When it is measured again, it is 2.1 times as long. How long is the vine?
1
The width of Mr. Grigg’s driveway is 9.2 meters. The length is 3.4 times the width. What is thelength of the driveway?
The width of Mr. Grigg’s driveway is 9.2 meters. The length is 3.4 times the width. What is the
length of the driveway?
1
Kiera makes 188.6 ounces of punch for a pool party. She has 23 guests attending the party. How many ounces of punch does she make for each guest?
Kiera makes 188.6 ounces of punch for a pool party. She has 23 guests attending the party. How many ounces of punch does she make for each guest?
1
The Westside Bakery uses 4.4 pounds of sugar to make 10 cakes. Each cake contains the same amount of sugar. How many pounds of sugar is in each cake?
The Westside Bakery uses 4.4 pounds of sugar to make 10 cakes. Each cake contains the same amount of sugar. How many pounds of sugar is in each cake?
1
Minnie rides her bike 2.76 miles each day. How many miles will she bike in 7 days?
Minnie rides her bike 2.76 miles each day. How many miles will she bike in 7 days?
1
Dominick buys a package of soup mix that is 1.38 ounces. How many ounces are 16 packages of soup mix?
Dominick buys a package of soup mix that is 1.38 ounces. How many ounces are 16 packages of soup mix?
1
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. Each box contains 5 candles. What is the cost of 1 candle?
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. Each box contains 5 candles. What is the cost of 1 candle?