Unit 3 Lesson 5 - Math Cool Down - 11/13/2023
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
1 question
4
Last week a bottle of sparkling water usually cost $1.69 each. This week they are on sale for 4 bottles for $5. You bought one last week and one this week. Did you pay more or less for the bottle this week? How much more or less?
Last week a bottle of sparkling water usually cost $1.69 each. This week they are on sale for 4 bottles for $5. You bought one last week and one this week. Did you pay more or less for the bottle this week? How much more or less?