Comparison Shopping - Unit Price (ENY M1L20 - Part 1)

Last updated 11 months ago
10 questions
Required
1
Vivian wants to buy a watermelon.

1.) Kingston's Market has a 10-pound watermelon for $3.90.
2.) Farmer's Market has a 12-pound watermelon for $4.44.

What is the unit price? (cost per pound for each option)_______ _______
Required
1

Which market has the better price?

Required
1

What is the difference between the two unit prices?

Required
1
Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is the better buy.

1.) A 10-ounce box costs $2.79.
2.) A 13-ounce box of the same cereal costs $3.99.

What is the unit price? (Round the cost per ounce to the nearest penny.) _______ _______
Required
1

Which box of cereal is the better buy?

Required
1

What is the difference between the two unit prices?

1
Mitch needs to purchase soda for a staff party. He is trying to figure out if its cheaper to buy the 12-pack or the 20-pack of soda.

1.) The 12-pack costs $3.99.
2.) The 20-pack costs $5.48.

What is the unit price? (Round the cost per pack to the nearest penny.) _______ _______
1

Which pack should Mitch choose?

1

What is the difference between the two unit prices?

Required
1

Mr. Steiner needs to purchase 60 AA batteries. A nearby store sells a 20-pack and a 12-pack.

The 20-pack costs $12.49.
The 12-pack of the same batteries costs $7.20.

Would it be less expensive for Mr. Steiner to purchase the batteries in 20-packs or 12-packs? (Use the Show Your Work picture to provide proof of how you came to your answer).