Comparison Shopping - Unit Price (ENY M1L20 - Part 1)
star
star
star
star
star
Last updated 11 months ago
10 questions
Required
1
Vivian wants to buy a watermelon.
1.) Kingston's Market has a 10-pound watermelon for $3.90.
2.) Farmer's Market has a 12-pound watermelon for $4.44.
What is the unit price? (cost per pound for each option)_______ _______
Required
1
Which market has the better price?
Which market has the better price?
Required
1
What is the difference between the two unit prices?
What is the difference between the two unit prices?
Required
1
Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is the better buy.
1.) A 10-ounce box costs $2.79.
2.) A 13-ounce box of the same cereal costs $3.99.
What is the unit price? (Round the cost per ounce to the nearest penny.) _______ _______
Required
1
Which box of cereal is the better buy?
Which box of cereal is the better buy?
Required
1
What is the difference between the two unit prices?
What is the difference between the two unit prices?
1
Mitch needs to purchase soda for a staff party. He is trying to figure out if its cheaper to buy the 12-pack or the 20-pack of soda.
1.) The 12-pack costs $3.99.
2.) The 20-pack costs $5.48.
What is the unit price? (Round the cost per pack to the nearest penny.) _______ _______
1
Which pack should Mitch choose?
Which pack should Mitch choose?
1
What is the difference between the two unit prices?
What is the difference between the two unit prices?
Required
1
Mr. Steiner needs to purchase 60 AA batteries. A nearby store sells a 20-pack and a 12-pack.
The 20-pack costs $12.49.The 12-pack of the same batteries costs $7.20.
Would it be less expensive for Mr. Steiner to purchase the batteries in 20-packs or 12-packs? (Use the Show Your Work picture to provide proof of how you came to your answer).
Mr. Steiner needs to purchase 60 AA batteries. A nearby store sells a 20-pack and a 12-pack.
The 20-pack costs $12.49.
The 12-pack of the same batteries costs $7.20.
Would it be less expensive for Mr. Steiner to purchase the batteries in 20-packs or 12-packs? (Use the Show Your Work picture to provide proof of how you came to your answer).