734LRIS WS#27 (Yellow) Unit 5 Review

Last updated about 2 years ago
30 questions
1


1) Carlos reads 8 1/3 pages in 5 minutes. What is his average reading rate in pages per minute?

Write your answer as a mixed number and label it pages/min

1

2) Ashley rides her bike 8 miles in 50 minutes. What is her average biking rate in miles per minute?

Write your answer as a decimal and label it miles/min.

1


3) Solve for n:
Write your answer like: n = 7.

1

4) Solve for x:
Write your answer like: x = 7

1


5) You can buy six burgers for $15. Write the UNIT RATE EQUATION that gives the cost per burger.

Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x

1


6) How much would it cost to buy 10 burgers?

Remember to include the dollar sign. example: $15

1

7) You can buy three pizzas for $21.75. Write the UNIT RATE EQUATION that gives the cost per pizza.
Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x

1

8) How much would it cost to buy 8 pizzas?
Remember to include the dollar sign. example: $15

1


How much is earned in a 1/2 hour?
Remember to include the dollar sign. example: $15

1


How much is earned in 2 hours?
Remember to include the dollar sign. example: $15

1


If you have earned $27, then how many hours have you worked?

1


How much is earned in 7 hours?
Remember to include the dollar sign. example: $15

1

9) What does the point (4, 36) on the table and graph represent?

Write your answer like this:
$9 in 2 hours

1


10) What is the unit rate?

Remember to label your answer like this: $3/hr

1


11) Write the unit rate equation:

Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x

1


12) How much would you make in 40 hours?

Write answer like this: $1.25

1

How much is spent for 2 tickets?
Remember to include the dollar sign. example: $15

1

If you have spent $25, then how many tickets have you purchased?

1

How much is spent for 9 tickets?
Remember to include the dollar sign. example: $15

1

13) What does the point
(7, 35) on the table and graph represent?

Write your answer like this:
$9 for 2 tickets

1

14) What is the unit rate?

Remember to label your answer like this: $3/ticket

1

15) Write the unit rate equation:

Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x

1

16) How much would you spend on 40 tickets?

Write answer like this: $12

1


17) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE your answer on your paper.

1

18) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE you answer on your paper.

1


19) Lin's sells a 6 oz. can of sliced pineapple for $0.90 and a 9 oz. can for $1.25. Which is the better buy?

1

20) Lin's sells an 8 oz. bag of gummy bears for $3.76 and a 12 oz. bag for $5.76. Which is the better buy?

1


Susie can make 48 cookies in 3 hours. How many cookies can she make in 7 hours?

Hint: Set up a proportion & solve.
Write your answer like:
x=5 cookies

1

22) Andrew can clean 2 rooms in 27 mintues. How long will it take him to clean 8 rooms?

Hint: Set up a proportion & solve.
Write your answer like:
x=10 minutes

1

How do you feel you did on this assignment?