734LRIS WS#27 (Yellow) Unit 5 Review
star
star
star
star
star
Last updated about 2 years ago
30 questions

1
1) Carlos reads 8 1/3 pages in 5 minutes. What is his average reading rate in pages per minute?
Write your answer as a mixed number and label it pages/min
1) Carlos reads 8 1/3 pages in 5 minutes. What is his average reading rate in pages per minute?
Write your answer as a mixed number and label it pages/min
1
2) Ashley rides her bike 8 miles in 50 minutes. What is her average biking rate in miles per minute?
Write your answer as a decimal and label it miles/min.
2) Ashley rides her bike 8 miles in 50 minutes. What is her average biking rate in miles per minute?
Write your answer as a decimal and label it miles/min.
1
3) Solve for n: Write your answer like: n = 7.
3) Solve for n:
Write your answer like: n = 7.
1
4) Solve for x: Write your answer like: x = 7
4) Solve for x:
Write your answer like: x = 7
1
5) You can buy six burgers for $15. Write the UNIT RATE EQUATION that gives the cost per burger.
Write you answer like this: y = the UNIT RATE x
5) You can buy six burgers for $15. Write the UNIT RATE EQUATION that gives the cost per burger.
Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x
1
6) How much would it cost to buy 10 burgers?
Remember to include the dollar sign. example: $15
6) How much would it cost to buy 10 burgers?
Remember to include the dollar sign. example: $15
1
7) You can buy three pizzas for $21.75. Write the UNIT RATE EQUATION that gives the cost per pizza.Write you answer like this:y = the UNIT RATE x
7) You can buy three pizzas for $21.75. Write the UNIT RATE EQUATION that gives the cost per pizza.
Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x
1
8) How much would it cost to buy 8 pizzas?Remember to include the dollar sign. example: $15
8) How much would it cost to buy 8 pizzas?
Remember to include the dollar sign. example: $15
1
How much is earned in a 1/2 hour?Remember to include the dollar sign. example: $15
How much is earned in a 1/2 hour?
Remember to include the dollar sign. example: $15
1
How much is earned in 2 hours?Remember to include the dollar sign. example: $15
How much is earned in 2 hours?
Remember to include the dollar sign. example: $15
1
If you have earned $27, then how many hours have you worked?
If you have earned $27, then how many hours have you worked?
1
How much is earned in 7 hours?Remember to include the dollar sign. example: $15
How much is earned in 7 hours?
Remember to include the dollar sign. example: $15
1
9) What does the point (4, 36) on the table and graph represent?
Write your answer like this: $9 in 2 hours
9) What does the point (4, 36) on the table and graph represent?
Write your answer like this:
$9 in 2 hours
1
10) What is the unit rate?
Remember to label your answer like this: $3/hr
10) What is the unit rate?
Remember to label your answer like this: $3/hr
1
11) Write the unit rate equation:
Write you answer like this:y = the UNIT RATE x
11) Write the unit rate equation:
Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x
1
12) How much would you make in 40 hours?
Write answer like this: $1.25
12) How much would you make in 40 hours?
Write answer like this: $1.25

1
How much is spent for 2 tickets?Remember to include the dollar sign. example: $15
How much is spent for 2 tickets?
Remember to include the dollar sign. example: $15
1
If you have spent $25, then how many tickets have you purchased?
If you have spent $25, then how many tickets have you purchased?
1
How much is spent for 9 tickets?Remember to include the dollar sign. example: $15
How much is spent for 9 tickets?
Remember to include the dollar sign. example: $15
1
13) What does the point (7, 35) on the table and graph represent?
Write your answer like this:$9 for 2 tickets
13) What does the point
(7, 35) on the table and graph represent?
Write your answer like this:
$9 for 2 tickets
1
14) What is the unit rate?
Remember to label your answer like this: $3/ticket
14) What is the unit rate?
Remember to label your answer like this: $3/ticket
1
15) Write the unit rate equation:
Write you answer like this:y = the UNIT RATE x
15) Write the unit rate equation:
Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x
1
16) How much would you spend on 40 tickets?
Write answer like this: $12
16) How much would you spend on 40 tickets?
Write answer like this: $12
1
17) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE your answer on your paper.
17) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE your answer on your paper.
1
18) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE you answer on your paper.
18) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE you answer on your paper.
1
19) Lin's sells a 6 oz. can of sliced pineapple for $0.90 and a 9 oz. can for $1.25. Which is the better buy?
19) Lin's sells a 6 oz. can of sliced pineapple for $0.90 and a 9 oz. can for $1.25. Which is the better buy?
1
20) Lin's sells an 8 oz. bag of gummy bears for $3.76 and a 12 oz. bag for $5.76. Which is the better buy?
20) Lin's sells an 8 oz. bag of gummy bears for $3.76 and a 12 oz. bag for $5.76. Which is the better buy?
1
Susie can make 48 cookies in 3 hours. How many cookies can she make in 7 hours?
Hint: Set up a proportion & solve. Write your answer like: x=5 cookies
Susie can make 48 cookies in 3 hours. How many cookies can she make in 7 hours?
Hint: Set up a proportion & solve.
Write your answer like:
x=5 cookies
1
22) Andrew can clean 2 rooms in 27 mintues. How long will it take him to clean 8 rooms?
Hint: Set up a proportion & solve. Write your answer like:x=10 minutes
22) Andrew can clean 2 rooms in 27 mintues. How long will it take him to clean 8 rooms?
Hint: Set up a proportion & solve.
Write your answer like:
x=10 minutes
1
How do you feel you did on this assignment?
How do you feel you did on this assignment?