Unit 4 Lesson 8 - Math Cool Down - 01/03/2024

Last updated over 1 year ago
1 question
Required
4

Consider the problem: Students in a sixth-grade class are raising money for an end-of-year camping trip. So far, they have raised $240. This is 2/5 of the cost of the trip. How much does the trip cost? Write a multiplication equation and a division equation and draw a diagram to represent the situation. Then, find the answer and show your reasoning.