7th Math Unit 3 Mid Module Assessment

Last updated over 1 year ago
15 questions
Select Response
1

Which expression is equivalent to (2m + 3) + (m βˆ’ 1)?

1

Which expression is equivalent to (5g βˆ’ 2h) βˆ’ (3h + 8 βˆ’ 4g)?

1

The expression 10a + (8b + c) represents the amount of money, in dollars, Kumi earns at her two jobs, where a is the number of hours worked at her 1st job, b is the number of hours worked at her 2nd job, and c is the amount of tips she earns. What does the expression reveal when it is rewritten as 8(1.25a + b) + c?

1

Write the expression below as a product of two factors. 12x + 18y βˆ’ 60

1

Which statement is used in Step 1 to solve the following equation?
Equation: 3x + 6 βˆ’ 4x = βˆ’ 1

Step 1: 3x + 6 βˆ’ 4x βˆ’ 6 = βˆ’ 1 βˆ’ 6
Step 2: 3x βˆ’ 4x = βˆ’ 7
Step 3: βˆ’x = βˆ’ 7
Step 4: ( βˆ’ 1)( βˆ’ x) = ( βˆ’ 1)( βˆ’ 7)
Step 5: x= 7

1

William spent $132.75 on books, including the shipping fee, that he ordered from an online company. Each book cost $4.00 and the shipping fee was $4.75. How many books did William buy?

1

Hector has a $50.00 gift card to purchase online music. He uses his gift card to buy two albums for $7.50 each. He will spend the rest of his gift card on individual songs that cost $1.50 each. What is the maximum number of individual songs Hector can buy?

1

Javier is shopping for school supplies. He is buying 3 of the same notebooks and 2 pens that cost $1.75 each. His total, before tax, is $12.47. Which equation below could be used to determine the cost of each notebook?

1

Consider the diagram.
What is the value of d?

1

Consider the diagram.
Which equations are true? Select all true equations.

Open Ended Response
2

Write an equivalent expression in standard form, and collect like terms.

2

In August, Cory begins school shopping for his triplet daughters. One day, he bought 10 pairs of socks for $2.50 each and 3 pairs of shoes for 𝑑 dollars each. He spent a total of $136. Write and solve an equation to find the cost of one pair of shoes.

Ben wants to have his birthday at the bowling alley with a few of his friends, but he can spend no more than $80. The bowling alley charges a flat fee of $45 for a private party and $5.50 per person for shoe rentals and unlimited bowling.
2

a. Write an inequality that represents the total cost of Ben’s birthday for 𝑝 p people given his budget.

2

b. How many people can Ben pay for (including himself) while staying within the limitations of his budget?

2

c. Graph the solution of the inequality from part (a).