Chapter 5 Test! January 24 (per. 1) or January 25 (per. 5)
Would you rather...
Book or movie? _______
Kids or Pets? _______
Systems of Linear Inequalities Word Problems
1 point
1
Question 2
2.
You can work at most 20 hours next week. You need to earn at least $92 to cover your weekly expenses. Your dog- walking job pays $7.50 per hour and your job as a car wash attendant pays $6 per hour. Write a system of linear inequalities and graph the system to model the situation.
You may graph on Desmos Calculator.
1 point
1
Question 3
3.
Marsha is buying plants and soil for her garden. The soil cost $4 per bag, and the plants cost $10 each. She wants to buy at least 5 plants and can spend no more than $100. Write a system of linear inequalities to model the situation. Then, graph the system.
1 point
1
Question 4
4.
Jonah is going to the store to buy candles. Small candles cost $3.50 and large candles cost $5.00. He needs to buy at least 20 candles, and he cannot spend more than $80. Write a system of linear inequalities that represent the situation. Then, graph the system.
1 point
1
Question 5
5.
John is packing books into boxes. Each box can hold either 15 small books or 8 large books. He needs to pack at least 35 boxes and at least 350 books. Write a system of linear inequalities to represent the situation. Then, graph the solution set.
Challenge Questions
1 point
1
Question 6
6.
You must show work to support your answer!
If the system of inequalities y > x + 3 and y > –x + 2 is graphed in the xy-plane shown here, which quadrants contain all the solutions to the system?
1 point
1
Question 7
7.
System of Equations Word Problem
Joey has $1.50. If he only has quarters and nickels and he has 14 coins total, how many nickels does he have?
1 point
1
Question 8
8.
System of Equations Review
What is the solution (x,y) to the system of equations?
1 point
1
Question 9
9.
You may NOT use a calculator for this problem.
In the equations above, b and c represent the price per pound, in dollars, of beef and chicken, respectively, x weeks after July 1 during last summer. What was the price per pound of beef when it was equal to the price per pound of chicken?