Unit 5 Section A Check Point
star
star
star
star
star
Last updated almost 2 years ago
5 questions
Note from the author:
llustrative Math Unit 5 Section A modified assessment
1

1
Write a statement that compares the cost of the card game and the cost of the video game.
Write a statement that compares the cost of the card game and the cost of the video game.
1
Write a multiplication equation that compares the cost of the card game and the cost of the video game.
Write a multiplication equation that compares the cost of the card game and the cost of the video game.
1
Han ran 12 miles in a week.That's 3 times as far as Andre ran. How many miles did Andre run during the week? Explain or show your reasoning.
Han ran 12 miles in a week.That's 3 times as far as Andre ran. How many miles did Andre run during the week? Explain or show your reasoning.
1
Jada has 23 pennies in her piggy bank. Elena has 4 times as many pennies as Jada in her piggy bank. How many pennies do Jada and Elena have altogether in their piggy banks? Explain or show your reasoning.
Jada has 23 pennies in her piggy bank. Elena has 4 times as many pennies as Jada in her piggy bank. How many pennies do Jada and Elena have altogether in their piggy banks? Explain or show your reasoning.