Unit 5 Lesson 1 - Math Cool Down - 02/05/2024
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
2 questions
Required
2
Planning your menu involved many calculations with decimals. Reflect on how you made these calculations:
How did you compute sums of dollar amounts that were not whole numbers? For example, how did you compute the sum of $5.89 and $1.45? Use this example to explain your strategy.
Planning your menu involved many calculations with decimals. Reflect on how you made these calculations:
How did you compute sums of dollar amounts that were not whole numbers? For example, how did you compute the sum of $5.89 and $1.45? Use this example to explain your strategy.
Required
2
How did you compute products of dollar amounts that were not whole numbers? For example, how did you compute the cost of 4 pounds of beef at $5.89 per pound? Use this example to explain your strategy.
How did you compute products of dollar amounts that were not whole numbers? For example, how did you compute the cost of 4 pounds of beef at $5.89 per pound? Use this example to explain your strategy.