The average donut sales for two shops is shown below. Which shop sells more donuts in one day?
1 point
1
Question 4
4.
Which animal has a faster heartbeat?
1 point
1
Question 5
5.
Which car gets better gas mileage?
1 point
1
Question 6
6.
According to the data, which bowling alley will make a larger profit from a family who bowls 3 games?
1 point
1
Question 7
7.
Which person has the higher hourly rate?
1 point
1
Question 8
8.
1 point
1
Question 9
9.
The table, the equation, and the graph show the rates at which three different students read in words per minute . Which student reads faster?
1 point
1
Question 10
10.
Use the following information to answer the question below:
How many more words will the fastest reader have read than the slowest reader per minute? The fastest reader will read more _______ words per minute.
1 point
1
Question 11
11.
Use the following information to answer the question below:
How many more words will the fastest reader have read than the slowest reader in 30 minutes?
The faster reader will have read _______ more words in thirty minutes.
1 point
1
Question 12
12.
Sophia needs to purchase 3 pounds of strawberries for her cake recipe. Use the following displays that compare the prices of strawberries to answer the following questions:
Whole Foods: d = 2.25p, in which d represents dollars ($) and p represents pounds.
Sprouts:
Fine Foods:
How much more will Sophia be paying per pound if she purchases from Whole Foods instead of Sprouts?
Sophia will be paying $_______ more per pound if she purchases from Whole Foods.
1 point
1
Question 13
13.
Sophia needs to purchase 3 pounds of strawberries for her cake recipe. Use the following displays that compare the prices of strawberries to answer the following questions:
Whole Foods: d = 2.25p, in which d represents dollars ($) and p represents pounds.
Sprouts:
Fine Foods:
How much will Sophia be saving per pound if she purchases her strawberries from Fine Foods instead of Whole Foods? How much will she save altogether?
She will save $_______ per pound and $_______ if she purchases 3 pounds.
2 points
2
Question 14
14.
1 point
1
Question 15
15.
The graph below shows the amount of money Janet earned at her new job.
How much does Janet make per hour? In 16 hours? 25 hours? 40 hours?
Janet makes $ _______ in 16 hours, $ _______ in 25 hours and $ in _______ 40 hours.
1 point
1
Question 16
16.
Use the graph to answer the following questions.
Which of the following ordered pairs represents the unit rate?
1 point
1
Question 17
17.
Use the graph to answer the following questions.
The graph shows the distance, in meters, that Anthony can run in minutes.
Which of the following equations can be used to calculate d, the distance traveled by Anthony in m minutes?
1 point
1
Question 18
18.
Rearrange the cyclist from fastest to slowest.
Cyclist D
Cyclist B
Cyclist C
Cyclist A
1 point
1
Question 19
19.
The distance Train A travels is represented by d = 70t, where d is the distance in kilometers and t is the time in hours. The distance Train B travels at various times is shown in the table.
What is the unit rate of each train? Which train is going faster?