7th Math Unit 3 Day 14 - 2/13
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
9 questions
1
Cookies--Ms. Paul also wants to get snacks for her homeroom under a budget of $60. The Marshalls decided they want to get Chips Ahoy. Each bag of Chips Ahoy costs $1.50. If Ms. Pool also spends $2 on napkins, what is the maximum number of bags of Chips Ahoy she can purchase and still stay under her budget?
"Ms. Pool can buy..."
Symbols are here if you need to copy/paste: < > ≥ ≤
CFS:#1: Defines appropriate variable#2: Accurately writes inequality#3: Accurately solves and interprets inequality
Cookies--Ms. Paul also wants to get snacks for her homeroom under a budget of $60. The Marshalls decided they want to get Chips Ahoy.
Each bag of Chips Ahoy costs $1.50. If Ms. Pool also spends $2 on napkins, what is the maximum number of bags of Chips Ahoy she can purchase and still stay under her budget?
"Ms. Pool can buy..."
Symbols are here if you need to copy/paste: < > ≥ ≤
CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes inequality
#3: Accurately solves and interprets inequality
1
Translate--Do not solve. Just write an inequality to model the situation.
Alberto wants to get Xbox Game Pass so he can play different games. He has $140 left over from the holidays. First he will spend $60 on a new controller, then he wants to use the rest of his money for the subscription fee. Game Pass is $9.99 per month.
a. At most, how many months can he pay for with his current budget? Use m to represent the months of Game Pass.
Symbols are here if you need to copy/paste: < > ≥ ≤
Example answer: 2x+10<100
Translate--Do not solve. Just write an inequality to model the situation.
Alberto wants to get Xbox Game Pass so he can play different games. He has $140 left over from the holidays. First he will spend $60 on a new controller, then he wants to use the rest of his money for the subscription fee. Game Pass is $9.99 per month.
a. At most, how many months can he pay for with his current budget? Use m to represent the months of Game Pass.
Symbols are here if you need to copy/paste: < > ≥ ≤
Example answer: 2x+10<100
1
Alberto wants to get Xbox Game Pass so he can play different games. He has $140 left over from the holidays. First he will spend $60 on a new controller, then he wants to use the rest of his money for the subscription fee. Game Pass is $9.99 per month.
At most, how many months can he pay for with his current budget? Use m to represent the months of Game Pass.
Alberto wants to get Xbox Game Pass so he can play different games. He has $140 left over from the holidays. First he will spend $60 on a new controller, then he wants to use the rest of his money for the subscription fee. Game Pass is $9.99 per month.
At most, how many months can he pay for with his current budget? Use m to represent the months of Game Pass.
1
Music--Camila has a $25 gift card to spend on music. She spends $7 for one album, then she can use the rest of her money on individual songs that cost $1.10 each. What is the maximum number of individual songs Camila can buy?
"Camila can buy..."
Music--Camila has a $25 gift card to spend on music. She spends $7 for one album, then she can use the rest of her money on individual songs that cost $1.10 each. What is the maximum number of individual songs Camila can buy?
"Camila can buy..."
1
Summer Camp--A summer camp for middle schoolers, Camp Minnetonka, has a budget of $2,000 for campers to attend a local carnival. The tickets for each camper are $15. The summer camp must also pay $250 to have chaperones and $350 to rent buses. What is the greatest number of campers who can attend the carnival without going over the budget?
"At most, they can have..."
Summer Camp--A summer camp for middle schoolers, Camp Minnetonka, has a budget of $2,000 for campers to attend a local carnival.
The tickets for each camper are $15. The summer camp must also pay $250 to have chaperones and $350 to rent buses.
What is the greatest number of campers who can attend the carnival without going over the budget?
"At most, they can have..."
1
Withdrawals—Enrique has $500 in his bank account. Every week he withdraws (takes out) $40 to pay for goat food. How many weeks can he withdraw money if he wants to maintain a balance of at least $200?
Withdrawals—Enrique has $500 in his bank account. Every week he withdraws (takes out) $40 to pay for goat food. How many weeks can he withdraw money if he wants to maintain a balance of at least $200?
1
Sense-Making—The school is selling tickets to the upcoming Prize/Heartwood dance to replace some mysterious missing chrome books. To be able to replace those missing chrome books, Prize needs to raise $400. If tickets are being sold for $5. 50 each and the organizers spend $10 on advertisements, how many tickets must be sold to reach the fundraising goal?
Write an inequality to represent the word problem, then solve: What is the minimum number of tickets that must be sold so that the chrome books can be replaced?
Sense-Making—The school is selling tickets to the upcoming Prize/Heartwood dance to replace some mysterious missing chrome books. To be able to replace those missing chrome books, Prize needs to raise $400. If tickets are being sold for $5. 50 each and the organizers spend $10 on advertisements, how many tickets must be sold to reach the fundraising goal?
Write an inequality to represent the word problem, then solve: What is the minimum number of tickets that must be sold so that the chrome books can be replaced?
1
SPICY--Try if you have time.
Fenced In--The length of a rectangular fenced enclosure is 12 feet more than the width.If Farmer Dan has 100 feet of fencing, write an equation or inequality to find the dimensions of the rectangle fence around the enclosure.
SPICY--Try if you have time.
Fenced In--The length of a rectangular fenced enclosure is 12 feet more than the width.
If Farmer Dan has 100 feet of fencing, write an equation or inequality to find the dimensions of the rectangle fence around the enclosure.
4
Xbox—Carlos heard about how Ms. Hines was paying kids to clean her classroom, so he is starting to work every week to buy an Xbox. Ms. Hines has $150 budgeted to pay student workers. She pays Carlos a one-time $50 bonus as well as $9 per week. How many weeks can Ms. Hines pay Carlos to work?
"Ms. Hines can pay..."
Xbox—Carlos heard about how Ms. Hines was paying kids to clean her classroom, so he is starting to work every week to buy an Xbox. Ms. Hines has $150 budgeted to pay student workers. She pays Carlos a one-time $50 bonus as well as $9 per week. How many weeks can Ms. Hines pay Carlos to work?
"Ms. Hines can pay..."