DRAFT - Practical Problems involving Linear Equations

Last updated over 1 year ago
4 questions
Note from the author:
For each problem, write an algebraic equation that models the scenario and then state the correct solution.
This assessment will be used to check your understanding of VDOE Algebra 1 SOL Standard
A4.e The student will solve practical problems involving equations.
For each problem, write an algebraic equation that models the scenario and then state the correct solution.
This assessment will be used to check your understanding of VDOE Algebra 1 SOL Standard
A4.e The student will solve practical problems involving equations.
1
The cost of renting a car is $50 plus $0.70 for every mile driven. Tyson spent $214.50 on his car rental.
How many miles m did Tyson drive?
Equation: _______
m=_______ miles
1
The length, l, of a rectangle is nine less than four times the width, w.
If the length is 21 centimeters, what is the width of the rectangle?

Equation: _______
The width of the rectangles is _______ centimeters.
1
Fiona bought 5 apples and 2 peaches for $17.13.
If the cost of one peach is $2.59, what is the cost of one apple?

Let A represent the cost of one apple and P represent the cost of one peach.

Equation: _______
The cost of one apple is $ _______ .
1
The perimeter of a rectangle is 280 meters.
If the width of the rectangle is 12 meters less than the length, then what are the dimensions of the rectangle?

The length of the rectangle is _______ meters.
The width of the rectangle is _______ meters.