SBAC Prep Day 2

Last updated over 1 year ago
10 questions
Independent Practice
School Fundraisers—Answer all parts of the task below.
A school is going to have a fundraiser to buy new books for the library. The goal is to raise at least $1000. Two different fundraising plans are being proposed
  • Plan 1: Selling candy bars
  • Plan 2: Walkathon
In order to evaluate the two plans, you will need to answer the following questions about each plan.
Plan 1: Selling Candy Bars
1

The school is able to buy 6 boxes of candy for $136.80. Each box contains 24 candy bars. What is the cost per candy bar?

1

Each candy bar will be sold for $2. What is th minimum number of candy bars that must be sold to meet the goal of raising at least $1000?
(Tip: amount raised = earnings minus cost).
Explain or show your reasoning. You may use a combination of diagrams, drawings, expressions/equations, and words.

1

The goals is to have 150 students in the school sell candy bars for the fundraiser. On average, how many candy bars must be sold per students to meet the goal?

1

A teacher claims there is a proportional relationship between the amount of money raised and the number of candy bars sold. Do you agree or disagree? Explain your reasoning using a combination of diagrams, drawings, expressions/equations, and/or words.

Plan 2: Walkathon

The second possible fundraiser is a walkathon. Each lap around a track is ¼ of a mile. Students will receive a donation for each lap they walk around the track. The principal expects each student to walk 1 lap in ⅕ of an hour.
1

To meet the principal’s expectation. At what speed must the student walk? Make sure to include the units of measurement.

1

The fundraiser will require students to walk 6 complete laps. If a student meets the principal’s expectation, how many hours will it take to walk 6 complete laps?

1

Each student will receive $2.75 per lap. If each students completes exactly 6 laps, what is the minimum number of students that will be needed to meet their goal of raising at least $1000

1

Conclusion: In your opinion, which fundraising plan would you recommend the school use? Use mathematics to support your answer.

Exit Ticket
A group of students is planning to sell handmade bracelets for a school fundraiser. They spend $45 on materials to make the bracelets and decide to sell each bracelet for $3.


2

Write an equation to represent the total earnings (y) after selling ( x ) bracelets.

2

How many bracelets must they sell to raise at least $1000 for their school? Show your work using an equation.