SBAC Prep Day 2
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
10 questions
Independent Practice
1
The school is able to buy 6 boxes of candy for $136.80. Each box contains 24 candy bars. What is the cost per candy bar?
The school is able to buy 6 boxes of candy for $136.80. Each box contains 24 candy bars. What is the cost per candy bar?
1
Each candy bar will be sold for $2. What is th minimum number of candy bars that must be sold to meet the goal of raising at least $1000? (Tip: amount raised = earnings minus cost).
Explain or show your reasoning. You may use a combination of diagrams, drawings, expressions/equations, and words.
Each candy bar will be sold for $2. What is th minimum number of candy bars that must be sold to meet the goal of raising at least $1000?
(Tip: amount raised = earnings minus cost).
Explain or show your reasoning. You may use a combination of diagrams, drawings, expressions/equations, and words.
1
The goals is to have 150 students in the school sell candy bars for the fundraiser. On average, how many candy bars must be sold per students to meet the goal?
The goals is to have 150 students in the school sell candy bars for the fundraiser. On average, how many candy bars must be sold per students to meet the goal?
1
A teacher claims there is a proportional relationship between the amount of money raised and the number of candy bars sold. Do you agree or disagree? Explain your reasoning using a combination of diagrams, drawings, expressions/equations, and/or words.
A teacher claims there is a proportional relationship between the amount of money raised and the number of candy bars sold. Do you agree or disagree? Explain your reasoning using a combination of diagrams, drawings, expressions/equations, and/or words.
1
To meet the principal’s expectation. At what speed must the student walk? Make sure to include the units of measurement.
To meet the principal’s expectation. At what speed must the student walk? Make sure to include the units of measurement.
1
The fundraiser will require students to walk 6 complete laps. If a student meets the principal’s expectation, how many hours will it take to walk 6 complete laps?
The fundraiser will require students to walk 6 complete laps. If a student meets the principal’s expectation, how many hours will it take to walk 6 complete laps?
1
Each student will receive $2.75 per lap. If each students completes exactly 6 laps, what is the minimum number of students that will be needed to meet their goal of raising at least $1000
Each student will receive $2.75 per lap. If each students completes exactly 6 laps, what is the minimum number of students that will be needed to meet their goal of raising at least $1000
1
Conclusion: In your opinion, which fundraising plan would you recommend the school use? Use mathematics to support your answer.
Conclusion: In your opinion, which fundraising plan would you recommend the school use? Use mathematics to support your answer.
Exit Ticket
A group of students is planning to sell handmade bracelets for a school fundraiser. They spend $45 on materials to make the bracelets and decide to sell each bracelet for $3.
2
Write an equation to represent the total earnings (y) after selling ( x ) bracelets.
Write an equation to represent the total earnings (y) after selling ( x ) bracelets.
2
How many bracelets must they sell to raise at least $1000 for their school? Show your work using an equation.
How many bracelets must they sell to raise at least $1000 for their school? Show your work using an equation.