Copy of Bulldog Pride! Weekly Review 02/22-02/25 (6/5/2024)
star
star
star
star
star
Last updated 3 months ago
14 questions
1 point
1
Question 1
1.
Match each ratio with its SIMPLIFIED ratio (you may want to rewrite the ratios as a fraction to help you simplifiy)
Draggable item
arrow_right_alt
Corresponding Item
15 to 3
arrow_right_alt
3 to 1
9 to 6
arrow_right_alt
5 to 1
10 to 4
arrow_right_alt
3 to 2
9 to 3
arrow_right_alt
5 to 2
12 to 16
arrow_right_alt
2 to 5
8 to 20
arrow_right_alt
1 to 3
25 to 15
arrow_right_alt
3 to 4
9 to 27
arrow_right_alt
5 to 3
1 point
1
Question 2
2.
Use the picture below to categorize the phrases with the correct ratio
Use the picture
Total shapes to Circles
Total shapes to Stars
Green shapes : total shapes
White shapes to total shapes
Purple Shapes to Green Shapes
2 : 8
8 to 4
3 to 2
1 point
1
Question 3
3.
There are 12 lions, 8 flamingos, and 9 monkeys at the zoo. What is the ratio of flamingos to all animals at the zoo?
1 point
1
Question 4
4.
There are 12 lions, 8 flamingos, and 9 monkeys at the zoo. What is the ratio of lions and monkeys to flamingos at the zoo?
1 point
1
Question 5
5.
There are 16 windows in Tyler's house. he has cleaned 12 of them so far. What is the ratio of the UNCLEAN windows to the TOTAL windows? Simplify if possible!
1 point
1
Question 6
6.
There are 48 candy bars in Mrs. Markey's Halloween basket. 26 of the candy bars in her basket contain nuts. What is the ratio of total candy bars to candy bars without nuts? Simplify if possible!
1 point
1
Question 7
7.
A 20-ounce bottle of lotion costs $3.95. How much does each ounce cost?
1 point
1
Question 8
8.
A bottle of shampoo costs $5.19 and contains 32 ounces. What is the unit price?
1 point
1
Question 9
9.
Ximena and her friends were comparing who grew the most over the summer. Use the table to put their change in height in order from least to greatest.
3/4 inches
0.60 inches
1 1/4 inches
1.2 inches
1 point
1
Question 10
10.
Match the scenario with the correct letter from the number line
Draggable item
arrow_right_alt
Corresponding Item
Danny found $1.25 in his couch
arrow_right_alt
B
Caleb owes $0.75 to the mailman
arrow_right_alt
A
It rained 1/4 inches more this month compared to last month
arrow_right_alt
D
4x = 8
arrow_right_alt
C
1 point
1
Question 11
11.
For each exercise, drag the box to the appropriate inequality that would match the statement
< less than
> greater than
= equal to
1 point
1
Question 12
12.
Write the following rational numbers in order from least to greatest. Use the exact rational numbers you are given, and seperate each one by a comma and a space!
1 point
1
Question 13
13.
Order the following numbers below from greatest(top) to least
2.3
-0.9
1.25
1 point
1
Question 14
14.
Match the buildings on the map with the correct ordered pair.