Unit 3A Part 2: Ratios and Proportions Study Guide
star
star
star
star
star
Last updated about 1 year ago
11 questions
1 point
1
Question 1
1.
Liam uses 1/4 gallon of chocolate chips to make 3 gallons of cookie dough. If Liam continues this rate, how many gallons of chocolate chips would he need to make 10 gallons of cookie dough? (Answer must be a fraction!)
1 point
1
Question 2
2.
Below are two bakeries that produce loaves of bread.
Select ALL the statements that are TRUE about Simmon's Bakery and Wheatful Bakery?
1 point
1
Question 3
3.
Use the graph below to answer the following questions:
What equation represents the graph? __________
0 points
0
Question 4
4.
Use the graph below to answer the following questions:
What does the point (0, 0) mean in context? _______
What does the point (2,6,000) mean in context? _______
What does the point (1, 3,000) mean in context? _______
1 point
1
Question 5
5.
Hannah and Leida are trying out for the girls running team. They recorded their running times over the course over a week. The graph below are their results:
Match the following statements to the correct runner.
y = 2.5x
y = 4x
In 4 hours, this runner will have ran 10 miles
In 4 hours, this runner will have ran 6 miles more than the other runner.
In 2 hours, this runner will have ran 8 miles.
In 2 hours, this runner will need to run 3 more miles to catch up to the other runner.
In 30 minutes, this runner will have traveled 1.25 miles
In 30 minutes, this runner will have traveled 2 miles.
Hannah (BLUE)
Leida (RED)
1 point
1
Question 6
6.
Categorize the following as proportional or not proportional
Proportional!
Not Proportional
1 point
1
Question 7
7.
Use the information and table below to answer the following questions.
Buddy the Elf works and wants to save up $200. He began working at 10:00am on Monday. Every ten minutes, Buddy the Elf recorded the amount of pay ($) he saves. He saves money at a constant rate. The table shows the first 50 minutes of Buddy the Elf's data.
At what rate, in Pay($) per hour, is Buddy the Elf saving? _______
How much money will Buddy the Elf have saved in one hour? _______
At what time will Buddy the Elf have met his goal of saving $200? _______
1 point
1
Question 8
8.
Order each student from fastest to slowest reader. (Fastest reader listed first).
Student A
Student C
Student B
1 point
1
Question 9
9.
Use the following information to answer the question below:
How many more words will the fastest reader have read than the slowest reader per minute?
1 point
1
Question 10
10.
Use the following information to answer the question below:
How many more words will the fastest reader have read than the slowest reader in 30 minutes?
1 point
1
Question 11
11.
Use the following displays from different stores that compare the prices of strawberries to answer the following questions:
Sprouts:
Fine Foods:
Write an equation that represents each store. Use their equations to answer the following questions.
Sprouts: _______
Fine Foods: _______
Santa bought $30 of strawberries. How many pounds of strawberries were you able to buy at each store?
Sprouts: _______ (round to the nearest whole pound!)