Copy of Unit 2 Lesson 1-5 Spicy Math Assessment (8/28/2024)

Last updated over 1 year ago
1 question
1

A pizza shop sells pizza that are 10 inches (in diameter) or larger. A 10-inch cheese pizza costs $8. Each additional inch costs $1.50, and each additional topping cost $0.75

Write an equation that represents the cost of a pizza. Be sure to specify what the variables represent.