Word Problem Practice (Multiplying Decimals)
star
star
star
star
star
Last updated about 1 year ago
4 questions
1
Fatima is grocery shopping for a family dinner. She buys 2.34 pounds of chicken at $7.50 per pound. How much does Fatima spend on chicken for the dinner?
Fatima is grocery shopping for a family dinner. She buys 2.34 pounds of chicken at $7.50 per pound. How much does Fatima spend on chicken for the dinner?
1
A juice company is testing a new blend. They mix 3.25 liters of apple juice with 2.78 liters of orange juice. How many liters of juice do they have in total for their new blend?
A juice company is testing a new blend. They mix 3.25 liters of apple juice with 2.78 liters of orange juice. How many liters of juice do they have in total for their new blend?
1
A local bakery uses 0.875 pounds of flour for each loaf of artisan bread. If they need to make 3.2 times their usual daily production for a special event, how many pounds of flour will they need?
A local bakery uses 0.875 pounds of flour for each loaf of artisan bread. If they need to make 3.2 times their usual daily production for a special event, how many pounds of flour will they need?
1
Aislyn is buying fabric for her sewing project. She needs 2.375 yards of cotton fabric, which costs $8.64 per yard. How much will Aislyn spend on the cotton fabric for her project?
Aislyn is buying fabric for her sewing project. She needs 2.375 yards of cotton fabric, which costs $8.64 per yard. How much will Aislyn spend on the cotton fabric for her project?