Topic 1.2 Story Problems - Creating and solving equations 24-25
star
star
star
star
star
Last updated about 1 year ago
15 questions
Remember, when they ask you for the cost of something, make sure to include your dollar sign.
Cost of a pack of gum= $2.13
1
Lydia bought 3 short sleeve and 8 long sleeve shirts. The long sleeve shirts cost $9.00 more than the short sleeve shirts. Lydia spent a total of $215.00.
Let short sleeve be represented by the variable x and long sleeve be represented by y.Write an equation using x and y.
Lydia bought 3 short sleeve and 8 long sleeve shirts. The long sleeve shirts cost $9.00 more than the short sleeve shirts. Lydia spent a total of $215.00.
Let short sleeve be represented by the variable x and long sleeve be represented by y.
Write an equation using x and y.
1
Write an equation in terms of x only.
Write an equation in terms of x only.
1
Solve your equation from #2. What is x equal to?
Solve your equation from #2. What is x equal to?
1
How much does each short sleeve shirt cost?
How much does each short sleeve shirt cost?
1
How much does each long sleeve shirt cost?
How much does each long sleeve shirt cost?
1
At Casey's, Billy wants to buy 3 slices of pizza and 4 sodas. His total is $21.73. Pizza costs $0.50 more per slice than a bottle of soda.
Write an equation where pizza is represented by the variable p and sodas are represented by the variable s.
At Casey's, Billy wants to buy 3 slices of pizza and 4 sodas. His total is $21.73. Pizza costs $0.50 more per slice than a bottle of soda.
Write an equation where pizza is represented by the variable p and sodas are represented by the variable s.
1
Re-write your equation in terms of the variable s only.
Re-write your equation in terms of the variable s only.
1
Solve your equation for s. What is the value of s?
Solve your equation for s. What is the value of s?
1
What is the cost of 1 soda?
What is the cost of 1 soda?
1
What is the cost of 1 slice of pizza?
What is the cost of 1 slice of pizza?
1
What is the cost of 1 slice of pizza and 1 soda?
What is the cost of 1 slice of pizza and 1 soda?
1
Brandy wants to buy 6 t-shirts and 3 sweatshirts. The t-shirts are $14.50 less than the sweatshirts. Brandy spend a total of $209.91.
How much does a t-shirt cost?
Brandy wants to buy 6 t-shirts and 3 sweatshirts. The t-shirts are $14.50 less than the sweatshirts. Brandy spend a total of $209.91.
How much does a t-shirt cost?
1
How much did Brandy spend on each sweatshirt?
How much did Brandy spend on each sweatshirt?
1
Stephanie wants to buy 4 Pumpkin Spice Lattes and 7 Cake Pops. Her total is $46.55. Cake Pops cost $2.70 less than a Latte. How much does 1 cake pop cost?
Stephanie wants to buy 4 Pumpkin Spice Lattes and 7 Cake Pops. Her total is $46.55. Cake Pops cost $2.70 less than a Latte. How much does 1 cake pop cost?
1
Mr. DeMeester is going to Costco. He wants 4 hotdogs and 3 churros. The hot dogs are $0.10 more than the churros. If his total is $6.63, what is the cost of buying 1 hotdog and 1 churro?
Mr. DeMeester is going to Costco. He wants 4 hotdogs and 3 churros. The hot dogs are $0.10 more than the churros. If his total is $6.63, what is the cost of buying 1 hotdog and 1 churro?