Multiply Decimals - Algorithm
star
star
star
star
star
Last updated 7 months ago
17 questions
1
Find the product.
4.2 × 6.3 = ______
Find the product.
4.2 × 6.3 = ______
1
Tony purchased 16 pounds of corn to feed deer. Each pound costs $4.28. How much did Tony spend on corn?
Tony purchased 16 pounds of corn to feed deer. Each pound costs $4.28. How much did Tony spend on corn?
1
Sandra and Erika are running a race. Sandra ran 2.3 miles. Erika ran 1.8 times as far as Sandra. How far has Erika ran?
Sandra and Erika are running a race. Sandra ran 2.3 miles. Erika ran 1.8 times as far as Sandra. How far has Erika ran?
1
There are 27 kids in a class and every kid used 3.47 lines of paper. How many lines of paper were used?
There are 27 kids in a class and every kid used 3.47 lines of paper. How many lines of paper were used?
1
Find the product.
28.3 × 7.3 = ______
Find the product.
28.3 × 7.3 = ______
1
Find the product.
64.25 × 7.4 = ______
Find the product.
64.25 × 7.4 = ______
1
The width of Mr. Simm’s driveway is 9.2 meters. The length is 3.4 times the width. What is the length of the driveway?
The width of Mr. Simm’s driveway is 9.2 meters. The length is 3.4 times the width. What is the length of the driveway?
1
Mrs. Jones plants two evergreen trees in her yard. The first tree is 6.25 feet tall. The second tree is 0.5 times as tall. How tall is the second tree?
Mrs. Jones plants two evergreen trees in her yard. The first tree is 6.25 feet tall. The second tree is 0.5 times as tall. How tall is the second tree?
1
In the problem below, how many times do you move the decimal in the product?
45.23 × 16.7
In the problem below, how many times do you move the decimal in the product?
45.23 × 16.7
1
What is the product of 1.7 and 0.8?
What is the product of 1.7 and 0.8?
1
What is the product of 2.6 and 0.5?
What is the product of 2.6 and 0.5?
1
What is the product of 0.3 and 7.5?
What is the product of 0.3 and 7.5?
1
Solve.3 × 0.76
Solve.
3 × 0.76
1
Lisa spends 3.5 hours each day practicing piano. How many hours does she practice in a week?
Lisa spends 3.5 hours each day practicing piano. How many hours does she practice in a week?
1
A movie lasts for 2.7 hours. If you watch it twice, how long in hours did you take?
A movie lasts for 2.7 hours. If you watch it twice, how long in hours did you take?
1
A gallon of gas costs $3.60. How much do 5 gallons cost?
A gallon of gas costs $3.60. How much do 5 gallons cost?
1
Our school is organizing a field trip and the bus is 13.2 meters. If we require 4 buses, what would be the total length of the busses in meters?
Our school is organizing a field trip and the bus is 13.2 meters. If we require 4 buses, what would be the total length of the busses in meters?