Multiply or Divide Decimals

Last updated 7 months ago
18 questions
2
Alex is baking pies for a bake sale. She needs 2.25 cups of sugar for each pie. If she bakes 18 pies, how many cups of sugar does she need to bake all the pies?

In the problem above, what operation is used to solve the problem? __________

Solve. How many cups of sugar does she need to bake all the pies? __________
2
Richard has $55 that he wants to equally share to his 4 grandkids for a movie night at the theatre. If the grandkids share the money equally, how much will each grandkid get?

In the problem above, what operation is used to solve the problem? __________

Solve. How much will each grandkid get? __________
2
The annual rainfall in Greensville is 4.32 inches. What is the average monthly rainfall in Greensville?

In the problem above, what operation is used to solve the problem? __________

Solve. What is the average monthly rainfall in Greensville? __________
1
The SFA Planetarium issued a refund of $40.89 total back to the fifth grade field trip students for over-paying on their entry tickets. There are 47 fifth-grade students that attended the field trip. If each student receives the same amount, how much money does each student get back?

In the problem above, what operation is used to solve the problem? __________

Solve. If each student receives the same amount, how much money does each student get back? __________
1

A male leopard seal is measured and has a length of 2.8 meters. A male elephant seal is about 1.5 times as long. What length is the male elephant seal?

1

Solve.

6.8 × 1.2

1

Jen makes trail mix with apricots and walnuts. A package of dried apricots weighs 25.5 ounces. Jen divides the apricots equally among 34 bags of trail mix. How many ounces of apricots are in each bag?

1

Charlie has an adult Netherlands dwarf rabbit that weighs 1.2 kilograms. Cliff’s adult Angora
rabbit weighs 2.9 times as much as Charlie’s rabbit. How much does Cliff’s rabbit weigh?

2
John has pet rabbits in an enclosure that has an area of 30.72 square feet. The enclosure Taylor is planning to build for his rabbits will be 2.5 times as large as John’s.

How many square feet is Taylor's rabbit enclosure? _______

How many more square feet will Taylor’s enclosure have than John’s enclosure? _______
2
A large box of cereal weighs 17 ounces and costs $5.95. A small box of the same cereal
weighs 10 ounces and costs $3.90.

Which box has a greater cost per ounce? __________

What is the difference in cost per ounce between the large box and small box? __________
1

Farmer Lee grows tomatoes and squash. He harvests 49.92 kilograms of tomatoes and 65.92 kilograms of squash. He distributes the tomatoes and squash into 32 farm share baskets. How many more kilograms of squash than tomatoes does each basket contain?

1

A vine in Mr. Jackson’s garden was 3.6 feet long. When it is measured again, it is 2.1 times as long. How long is the vine?

1

The width of Mr. Grigg’s driveway is 9.2 meters. The length is 3.4 times the width. What is the
length of the driveway?

1

Kiera makes 188.6 ounces of punch for a pool party. She has 23 guests attending the party. How many ounces of punch does she make for each guest?

1

The Westside Bakery uses 4.4 pounds of sugar to make 10 cakes. Each cake contains the same amount of sugar. How many pounds of sugar is in each cake?

1

Minnie rides her bike 2.76 miles each day. How many miles will she bike in 7 days?

1

Dominick buys a package of soup mix that is 1.38 ounces. How many ounces are 16 packages of soup mix?

1

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. Each box contains 5 candles. What is the cost of 1 candle?