Divide Decimals by 2-digit Divisors
star
star
star
star
star
Last updated 7 months ago
21 questions
2
Review - Standard Algorithm
1.5 ÷ 5 = _______
2.8 ÷ 4 = _______
2
Review - Standard Algorithm
What should we do if we end up with a remainder in a decimal division problem? __________
23.2 ÷ 5 = __________
1
Review - Standard Algorithm
23.4 ÷ 4 = _______
1
Review - Standard Algorithm - 2-Digit Divisor
28.08 ÷ 12 = _______
1
Review - Standard Algorithm - 2-Digit Divisor
10.58 ÷ 46 = _______
1
Review - Standard Algorithm - 2-Digit Divisor
352.6 ÷ 82 = _______
1
How could get get rid of a remainder if we are dividing a whole number by a whole number? __________
42 ÷ 5 = __________
1
Try another one
42 ÷ 8 = _______
1
Last one
405 ÷ 12 = _______
1
Solve.
4.68 ÷ 18 = _______
1
Solve.
52.9 ÷ 23 = _______
1
Solve.
137.2 ÷ 14 = _______
1
Solve.
$31.50 ÷ 42 = _______
1
Solve.
6.08 ÷ 16 = _______
1
Solve.
84.3 ÷ 15 = _______
1
Solve.
86.5 ÷ 25 = _______
1
Solve.
151.2 ÷ 35 = _______
1
A scientist conducting a dig spent $37.95 on 23 packets of hand wipes for her team of volunteers. What was the price of each packet?
A scientist conducting a dig spent $37.95 on 23 packets of hand wipes for her team of volunteers. What was the price of each packet?
1
Jim makes trail mix with apricots and walnuts. A package of dried apricots weighs 25.5 ounces. Jim divides the apricots equally among 34 bags of trail mix. How many ounces of apricots are in each bag?
Jim makes trail mix with apricots and walnuts. A package of dried apricots weighs 25.5 ounces. Jim divides the apricots equally among 34 bags of trail mix. How many ounces of apricots are in each bag?
1
Jasmine uses 14.24 pounds of fruit for 16 servings of fruit salad. If each serving contains the same amount of fruit, how much fruit is in each serving?
Jasmine uses 14.24 pounds of fruit for 16 servings of fruit salad. If each serving contains the same amount of fruit, how much fruit is in each serving?
1
Abby and her 7 friends had lunch at the neighborhood burger barn. The bill was $47.60. If they shared the cost of the lunch equally, how much did each person pay?
Abby and her 7 friends had lunch at the neighborhood burger barn. The bill was $47.60. If they shared the cost of the lunch equally, how much did each person pay?