Unit 5 Review
star
star
star
star
star
Last updated 7 months ago
11 questions
1
Jerry loves Hot Wheel cars. The store sells them in various packages as shown in the table below.
Jerry should buy package __________ to be cost efficient.
1
Mary has two different kinds of dogs. She found the mass of both of her dogs as shown below:
- Mass of Chihuahua: 1.4 kg - Mass of Mastiff: 137 kg
Which statement is supported by this information?
Mary has two different kinds of dogs. She found the mass of both of her dogs as shown below:
- Mass of Chihuahua: 1.4 kg
- Mass of Mastiff: 137 kg
Which statement is supported by this information?
1
Raymond bought 3 pounds of bananas, 2 pounds of honey, 8 cans of black olives, and 10 pounds of tomatoes. The table below shows the prices of these groceries.
What is the best estimate of the amount of money Raymond paid for the items he bought?
Raymond bought 3 pounds of bananas, 2 pounds of honey, 8 cans of black olives, and 10 pounds of tomatoes. The table below shows the prices of these groceries.
What is the best estimate of the amount of money Raymond paid for the items he bought?
1
Solve.
8.7 × 16.9 = _______
1
Jeff purchased 5/10 pounds of Cocoa mix for his son. If Cocoa mix costs 70¢ per pound, which model represents how to determine the amount Jeff paid for the Cocoa mix?
Jeff purchased 5/10 pounds of Cocoa mix for his son. If Cocoa mix costs 70¢ per pound, which model represents how to determine the amount Jeff paid for the Cocoa mix?
1
Abby used 7.6 meters of chiffon fabric to make a window curtain. The material cost $2.85 per meter. How much did the chiffon fabric for the window curtain cost?
Abby used 7.6 meters of chiffon fabric to make a window curtain. The material cost $2.85 per meter. How much did the chiffon fabric for the window curtain cost?
1
The table shows the prices of 4 different brands of Macaroni Jasmin bought for her daycare center.
Jasmin bought 4 boxes Brand W Macaroni each month for a year. How much money did Jasmin spend on Brand W Macaroni in a year?
The table shows the prices of 4 different brands of Macaroni Jasmin bought for her daycare center.
Jasmin bought 4 boxes Brand W Macaroni each month for a year. How much money did Jasmin spend on Brand W Macaroni in a year?
1
A model is shown below.
Which expression is represented by the model?
A model is shown below.
Which expression is represented by the model?
1
A baker used 187.5 grams of flour to make 15 batches of donuts. How many grams of flour were in each batch?
A baker used 187.5 grams of flour to make 15 batches of donuts. How many grams of flour were in each batch?
2
An expression is shown below.
15 + [(4 × 2) ÷ (16 ÷ 4) × 8.5 – 2.7]
Which of the following could be a step used to simplify this expression? __________
Simplify the expression. __________
1
Alex made fruit punch for a party. The recipe is shown in the table.
Alex made six times the amount of fruit punch shown in the recipe. There were 30 guests at the party. The expression shows the amount of fruit punch available for each guest.
[6 (1.25 + 1.5 + 2.5 + 1)] ÷ 30
How many liters of fruit punch were available for each guest?
Alex made fruit punch for a party. The recipe is shown in the table.
Alex made six times the amount of fruit punch shown in the recipe. There were 30 guests at the party. The expression shows the amount of fruit punch available for each guest.
[6 (1.25 + 1.5 + 2.5 + 1)] ÷ 30
How many liters of fruit punch were available for each guest?