Rates

Last updated about 1 year ago
10 questions
Required
1

At the toy store, you can get 6 bears for $21. What is the cost per bear?

Required
1

Carmen drove 260 miles in 4 hours. Determine the unit rate of miles per hour.

Required
1

Tyler paid $112.50 for 5 tickets to a concert. Each ticket cost the same amount. What is the price per ticket?

Required
1

A street vendor sells bags of roasted or candied almonds. A 10-ounce bag of roasted almonds costs $8.00. A 15-ounce bag of candied almonds costs $11.25. Which type of almond is cheaper per ounce?

Required
1

Kenny made 24 free throws in 2 minutes. Scott made 55 free throws in 5 minutes. Who made more free throws per minute?

Required
1

Train A has 12 cars and can accommodate 216 passengers. Train B has 20 cars and can accommodate 340 passengers. Which train can accommodate more passengers per car?

Required
1

Juanita spent 15 hours in a 2-week period training for a decathlon. At this rate, how many hours will she train in 5 weeks?

Required
1

There are 18 stop signs for every 5 red lights in a city. If there are 15 red lights, how many stop signs are in the city?

Required
1

If 3 pounds of gummy bears cost $7.50, how much would 5 pounds cost?

Required
1

An author wrote 75 pages in 4 hours. At this rate, how many pages will the author write in 6 hours?