Decimal Review
star
star
star
star
star
Last updated 7 months ago
25 questions
1
Emma bought a notebook for $3.45 USD and a pen for $1.80 USD. How much did she spend in total?
Emma bought a notebook for $3.45 USD and a pen for $1.80 USD. How much did she spend in total?
1
If a candy bar costs $0.75, how much do 6 candy bars cost in total?
If a candy bar costs $0.75, how much do 6 candy bars cost in total?
1
Sam had $10.25 and spent $2.90 on lunch. How much money does he have left?
Sam had $10.25 and spent $2.90 on lunch. How much money does he have left?
1
Sarah bought a pen for $4.75 and a notebook for $1.95. How much change does she get from $10?
Sarah bought a pen for $4.75 and a notebook for $1.95. How much change does she get from $10?
1
A ribbon is 8.4 meters long. If cut into 6 equal pieces, how long is each piece?
A ribbon is 8.4 meters long. If cut into 6 equal pieces, how long is each piece?
1
John spent $3.25 on apples and $5.85 on bananas. What's the total cost?
John spent $3.25 on apples and $5.85 on bananas. What's the total cost?
1
Emma has 9.6 liters of juice. She pours it into 5 bottles equally. How much juice is in each bottle?
Emma has 9.6 liters of juice. She pours it into 5 bottles equally. How much juice is in each bottle?
1
Simplify: 3.14 + (2.78 – 1.45) × 4
Simplify: 3.14 + (2.78 – 1.45) × 4
1
Find the result of: (5.67 – 3.21) × 2 + 0.9
Find the result of: (5.67 – 3.21) × 2 + 0.9
1
Evaluate: 12.34 ÷ 2 – 1.22 + 3.18
Evaluate: 12.34 ÷ 2 – 1.22 + 3.18
1
Calculate: 0.56 × 3 + (2.43 –1.34)
Calculate: 0.56 × 3 + (2.43 –1.34)
1
Amy has 23 candies and wants to share them equally among 5 friends. How many candies does each friend receive?
Amy has 23 candies and wants to share them equally among 5 friends. How many candies does each friend receive?
1
A rope is 48 meters long. It needs to be cut into 25 equal pieces. How long is each piece?
A rope is 48 meters long. It needs to be cut into 25 equal pieces. How long is each piece?
1
A book costs $38 and you want to pay using 8 equal monthly installments. How much is each installment?
A book costs $38 and you want to pay using 8 equal monthly installments. How much is each installment?
1
A baker has 57 muffins and packs them into boxes of 6. How many muffins are in each box?
A baker has 57 muffins and packs them into boxes of 6. How many muffins are in each box?
1
A notebook costs $4.25, and a pen costs $2.75. If Sarah buys 8 notebooks and 10 pens, how much does she spend in total?
A notebook costs $4.25, and a pen costs $2.75. If Sarah buys 8 notebooks and 10 pens, how much does she spend in total?
1
If a sheet of paper is 0.125 inches thick, what is the total thickness of 19 sheets?
If a sheet of paper is 0.125 inches thick, what is the total thickness of 19 sheets?
1
Tom drives 42.8 miles to work and back each day. How many miles does he drive for in 17 days?
Tom drives 42.8 miles to work and back each day. How many miles does he drive for in 17 days?
1
If 0.75 cups of sugar is needed per recipe, how much sugar is required for 6.4 recipes?
If 0.75 cups of sugar is needed per recipe, how much sugar is required for 6.4 recipes?
1
Sarah bought 2.7 meters of ribbon. Each meter costs $4.80 dollars. How much did she spend?
Sarah bought 2.7 meters of ribbon. Each meter costs $4.80 dollars. How much did she spend?
1
A tank holds 6.48 liters of water. If the water is shared equally 8 friends, how many liters of water will each friend get?
A tank holds 6.48 liters of water. If the water is shared equally 8 friends, how many liters of water will each friend get?
1
A bag of candy weighs 3.6 kg. If the candy is shared equally with a classroom full of 30 kids, how many kilograms of candy will each kid get?
A bag of candy weighs 3.6 kg. If the candy is shared equally with a classroom full of 30 kids, how many kilograms of candy will each kid get?
1
A runner completes a 31 km race in 4 hours. What is their average speed in km per hour?
A runner completes a 31 km race in 4 hours. What is their average speed in km per hour?
1
A recipe needs 0.75 pounds of sugar. If you make 12 batches, how many pounds of sugar is needed?
A recipe needs 0.75 pounds of sugar. If you make 12 batches, how many pounds of sugar is needed?
1
Each bottle of juice contains 0.65 liters. How many liters of juice is there in 23 bottles?
Each bottle of juice contains 0.65 liters. How many liters of juice is there in 23 bottles?