Baba Dochia
Cică trăia odată o babă pe care o chema Dochia. Și avea ea cea mai frumoasă turmă de oi. Dar era atât de zgârcită și de rea, încât îi fugiseră toate slugile. Rămăseră numai un băiețel și o fetiță. S-ar fi dus și ei, sărmanii, dar erau orfani și nu aveau încotro.
Într-o zi, baba îi chemă și îi luă la rost:
— A venit primăvara, de ce nu scoateți oile la păscut?
— Asta încă nu-i primăvară, îndrăzni să răspundă băiețelul. Zilele lui martie sunt înșelătoare. Încă se mai poate întoarce viforul.
— Te pui în poară cu mine? strigă ea. Primăvara a venit! Duceți-vă la pășune!
N-au avut ce face sărmanii copii. Au scos oile din ocol și s-au pornit la drum.
Dar în timpul zilei se lăsă un ger cumplit. Și lui martie, care văzuse cum tremurau copiii de frig, i se făcu milă de ei. Îi trimise să se încălzească la alți păstori, iar el rămase cu turma. După ce o păscu toată ziua, mână oile la casa babei.
Baba Dochia
Cică trăia odată o babă pe care o chema Dochia. Și avea ea cea mai frumoasă turmă de oi. Dar era atât de zgârcită și de rea, încât îi fugiseră toate slugile. Rămăseră numai un băiețel și o fetiță. S-ar fi dus și ei, sărmanii, dar erau orfani și nu aveau încotro.
Într-o zi, baba îi chemă și îi luă la rost:
— A venit primăvara, de ce nu scoateți oile la păscut?
— Asta încă nu-i primăvară, îndrăzni să răspundă băiețelul. Zilele lui martie sunt înșelătoare. Încă se mai poate întoarce viforul.
— Te pui în poară cu mine? strigă ea. Primăvara a venit! Duceți-vă la pășune!
N-au avut ce face sărmanii copii. Au scos oile din ocol și s-au pornit la drum.
Dar în timpul zilei se lăsă un ger cumplit. Și lui martie, care văzuse cum tremurau copiii de frig, i se făcu milă de ei. Îi trimise să se încălzească la alți păstori, iar el rămase cu turma. După ce o păscu toată ziua, mână oile la casa babei.
Cum o chema pe baba din poveste?
Ce avea baba?
De ce nu mai avea Baba Dochia slugi?
De ce copiii rămăseseră cu baba?
Ce anotimp spune baba că venise?
Ce spune băiețelul despre zilele lui martie?
Ce este un vifor?
Cum reacționează baba când băiețelul îi spune că e devreme pentru a scoate oile la păscut?
Ce au făcut copiii când baba i-a trimis la pășune?
Ce s-a întâmplat în timpul zilei când copii erau la pășune?
Ce a făcut martie când a văzut copiii tremurând de frig?
Cine a rămas cu turma de oi în timp ce copiii se încălzeau?
Ce a făcut martie cu oile în absența copiilor?
Cum s-ar putea descrie relația dintre baba și copiii orfani?