Bethany is creating snack bags for the school festival. She makes individual packages of trail mix using 4 1/2 cups of trail mix and fills bags that can hold 3/8 cups of mix.
How many snack bags can Bethany make? How do you know?
1 point
1
Question 2
2.
Unit 2 – Item 2
Anna went for a walk on Monday that was 2 1/2 miles. On Tuesday she walked 11/4 miles. On Wednesday she walked 1/4 mile further than she did on Monday. What is the total number of miles Anna walked for the three days?
1 point
1
Question 3
3.
Unit 2 – Item 3
Jayshon and Lily made a large batch of trail mix for their camping trip that totaled 2 3
4 cups. They want to buy some containers in which to sort their trail mix. The options are as follows:
They would like to use the smallest combination of containers possible to save space in their camping gear. They are open to using at least two different types of containers but can’t carry more than 6. Which container combination could they use to sort their mix?
Unit 2 – Item 4
Haylin is making cupcakes for herself and her 3 friends that are coming over. She looks at the recipe and notices it calls for 2 1/2 cups of flour and makes 12 cupcakes. She would like to only make enough for each person to have one cupcake each.
1 point
1
Question 4
4.
PART A
How much of the recipe should she make so that she has exactly enough for each person to have one cupcake (including herself)?
1 point
1
Question 5
5.
PART B
How many cups of flour does she need for the new amount?
1 point
1
Question 6
6.
Unit 2 – Item 5
Sasha and Jose are analyzing visual representations to multiply decimals. They are reviewing the representation below to show a certain problem.
They discuss what they think is the solution to the problem.
Who is correct, Jose or Sasha? Justify your reasoning.
Unit 2 – Item 6
A recipe for a fruit smoothie calls for the following ingredients:
Javier wants to make a batch of smoothie large enough to serve 6 people. Each person should be served an equal amount of the smoothie.
1 point
1
Question 7
7.
PART A
Determine the total amount of each ingredient needed to make enough smoothie for 6 people.
1 point
1
Question 8
8.
PART B
Using the price list below, how can Javier create a smoothie recipe that would cost between $10 and $12?
List the total price and quantity needed for each ingredient. The cost per cup for each ingredient is as follows:
1 point
1
Question 9
9.
Unit 2 – Item 7
The local food co-op provides food to members of the community. When they receive produce, they must track the weight of the shipment of produce.
This week, they received several shipments of oranges and trying to determine the average weight of oranges received in the first shipment. The weights, in ounces, are below:
7.1, 6.2, 6.7, 6.3, 7.0, 6.7, 6.2
What is the mean weight, in ounces, of the oranges in the first shipment?