6th Grade Math: Unit 3

Last updated 9 months ago
16 questions
1
Unit 3 – Item 1
The local food co-op provides food to members of the community. Lately, they have received the same fruits in the shipment of produce. The following pieces of fruit are available in each
shipment.

4 apples
12 oranges
8 bananas
48 plums

The number of pieces of fruit can vary in different fruit shipment boxes, but the ratios of the fruits remain the same. Determine the following ratios.

  1. For every 16 apples, there would be __________ bananas.
  2. For every 36 plums, there would be __________ apples.
  3. For every __________ plums, there would be 8 oranges.
1

Unit 3 – Item 2
A pet store sold two brands of cat treats:

Yummies were $2.00 for 5 ounces.
Tasty Treats were $3.00 for 6 ounces.

How would you determine which treats were the better buy? Justify your answer by
demonstrating your strategy.

Unit 3 – Item 3
Isabella mixed paint to get the shade of blue she wanted for her room. To get just the right color she mixed 9 parts of blue with 2 parts of white.
1

PART A
Complete the table to represent the amount of paint needed so that she keeps the same shade of blue no matter how much paint she mixes.

1

PART B
Graph the resulting ordered pairs. Be sure to label the x and y axes appropriately

  • Click the graph tab.
  • Click on the graph background to add a point. Add two points to create a graph. Drag a point or type in x and y coordinates to edit its position. Click on a point to delete it.
Unit 3 – Item 4
A motorcyclist rides a distance of 240 miles in 4 hours
1

PART A
If he continues at a constant rate, how far will he ride in 5 hours?

1

PART B
How long had he ridden when he had traveled 20 miles?

1

Unit 3 – Item 5
If the length of a rectangle is 6 inches and the width is 3 inches, could it also have a length of 24 beads and the width of 8 beads? Why or why not?

1

Unit 3 – Item 6
The grocery store has two different packages of cheddar cheese. One package is 40 ounces for $4.79. The other package is 3 pounds for $6.25. Which is the less expensive of the two?
Note: 16 ounces = 1 pound

Unit 3 – Item 7
Jamarla and Shaka each found the percent of 15 out of 25.

1

Who arrived at the correct solution?

1

How would you adjust the strategy of the one who is incorrect?

Unit 3 – Item 8
Jonathan scored 131 of a possible 160 points on his science research paper.
1

PART A
What percent of the possible points did he earn? Set up ratios to demonstrate your response.

1

PART B
He wants to score at least 90 percent on his next assignment. This assignment has 175 possible points. Set up ratios to determine the number of points he needs to earn.

Unit 3 – Item 9
The directions on the lemonade cannister say to use 2 tablespoons of powered lemonade mix to 1 cup of water.
1

PART A
Complete the table to show the correct measures.

1

PART B
Graph the relationship of lemonade mix to water

  • Click the graph tab.
  • Choose the correct graph type.
  • Click on the graph background to add a point. Add two points to create a graph. Drag a point or type in x and y coordinates to edit its position. Click on a point to delete it.
Unit 3 – Item 10
A veterinarian uses weights in kilograms to figure out what dosages of medicines to prescribe for animals. For every 10 kilograms, there are 22 pounds.
1

PART A
Zeus is rabbit and weighs 2 pounds. What is his weight in kilogram?

1

PART B
If the medicine dosage is 0.5 mL for every kilogram, how much medicine should he receive?