STAAR Review - Multiply & Divide Whole Numbers & Decimals
star
star
star
star
star
Last updated 7 months ago
50 questions
1
Solve.
23.4 × 1.2?
Solve.
23.4 × 1.2?
1
Solve.
123.4 × 23?
Solve.
123.4 × 23?
1
Solve.
45.6 ÷ 15?
Solve.
45.6 ÷ 15?
1
Solve.
1,005 ÷ 75?
Solve.
1,005 ÷ 75?
Use the problem below to answer all the questions on the right.
There were 681 books sold at a used book sale. Each book was sold for $0.50. What was the total amount of money collected from the sale of these books?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
2
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
There were 681 books sold at a used book sale. Each book was sold for $0.50. What was the total amount of money collected from the sale of these books?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
Roberto spends $29.77 on 13 gallons of gas for his car.
How much does each gallon of gas cost?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
1
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Roberto spends $29.77 on 13 gallons of gas for his car.
How much does each gallon of gas cost?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
A restaurant bill was paid equally by 7 friends. The bill was $99.96.
How much money in dollars and cents did each person pay?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
2
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
A restaurant bill was paid equally by 7 friends. The bill was $99.96.
How much money in dollars and cents did each person pay?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
A man bought 6 cans of tuna. Each can of tuna cost $0.93.
What is the total amount of money the man spent on the cans of tuna?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
2
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
A man bought 6 cans of tuna. Each can of tuna cost $0.93.
What is the total amount of money the man spent on the cans of tuna?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
Kelsi spends $6.75 every Saturday for breakfast. What is the total amount of money Kelsi spends on breakfast for 14 Saturdays?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
2
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Kelsi spends $6.75 every Saturday for breakfast. What is the total amount of money Kelsi spends on breakfast for 14 Saturdays?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
A family used a total of 2.24 pounds of ground beef to make 8 equal-size hamburgers. How much ground beef in pounds was used for each hamburger?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
2
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
A family used a total of 2.24 pounds of ground beef to make 8 equal-size hamburgers. How much ground beef in pounds was used for each hamburger?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
A cafeteria worker used 8.05 kilograms of meat to make 35 lunches. Each lunch had the same amount of meat.
What was the mass in kilograms of the meat in each lunch?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
1
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
A cafeteria worker used 8.05 kilograms of meat to make 35 lunches. Each lunch had the same amount of meat.
What was the mass in kilograms of the meat in each lunch?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
Jonathan and Elizabeth are comparing the masses of their rocks.
- Jonathan's rock has a mass of 0.2 kilogram.
- Elizabeth's rock has a mass 8 times the mass of Jonathan's rock.
What is the mass of Elizabeth's rock in kilograms?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
1
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Jonathan and Elizabeth are comparing the masses of their rocks.
- Jonathan's rock has a mass of 0.2 kilogram.
- Elizabeth's rock has a mass 8 times the mass of Jonathan's rock.
What is the mass of Elizabeth's rock in kilograms?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
Dion ran 3.75 kilometers each day to prepare for a race. What was the number of kilometers that Dion ran during 28 days?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
1
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Dion ran 3.75 kilometers each day to prepare for a race. What was the number of kilometers that Dion ran during 28 days?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
Gwen had a board that was 6.48 meters long. She cut the board into 9 pieces of equal length.
What was the length of each piece in meters?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
2
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Gwen had a board that was 6.48 meters long. She cut the board into 9 pieces of equal length.
What was the length of each piece in meters?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
Ms. Jaffey had a total of 428.5 ounces of pretzels to put into 5 bowls for a party. She put an equal number of ounces of pretzels into each bowl.
How many ounces of pretzels did Ms. Jaffey put into each bowl?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
3
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Ms. Jaffey had a total of 428.5 ounces of pretzels to put into 5 bowls for a party. She put an equal number of ounces of pretzels into each bowl.
How many ounces of pretzels did Ms. Jaffey put into each bowl?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
Mr. Adams drove his delivery truck 151.2 miles during 24 days. He drove the same number of miles each day.
How many miles did Mr. Adams drive each day?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
2
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Mr. Adams drove his delivery truck 151.2 miles during 24 days. He drove the same number of miles each day.
How many miles did Mr. Adams drive each day?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
The weight of sand in a large bag is 63.4 pounds. The sand in the bag is divided equally into 20 small bags.
What is the weight in pounds of the sand in each small bag?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
1
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
The weight of sand in a large bag is 63.4 pounds. The sand in the bag is divided equally into 20 small bags.
What is the weight in pounds of the sand in each small bag?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
Mr. Nolan paid $36.95 for each adult shirt and $23.95 for each youth shirt he bought. Mr. Nolan bought 2 adult shirts and 5 youth shirts.
How much money did he spend on these shirts?
2
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
2
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Select the word of phrase from the problem that determined what operation to use. You may select more than one answer.
Mr. Nolan paid $36.95 for each adult shirt and $23.95 for each youth shirt he bought. Mr. Nolan bought 2 adult shirts and 5 youth shirts.
How much money did he spend on these shirts?
1
Solve the problem.
How much did he pay for the adult shirts? _______
How much did he pay for the youth shirts? _______
How much did he spend on all the shirts? _______
Use the problem below to answer all the questions on the right.
One bucket of gravel has a mass of 7.05 kg. What is the mass of 20 buckets of gravel in kilograms?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
1
Solve the problem.
Solve the problem.
Use the problem below to answer all the questions on the right.
An electronic book has a file size of 2.4 megabytes. What is the file size in megabytes of 16 of these electronic books?
1
What operation is used to solve this problem?
What operation is used to solve this problem?
1
Solve the problem.
Solve the problem.