STAAR Review - Multiply & Divide Whole Numbers & Decimals - Last Day

Last updated 7 months ago
41 questions
Use the word problem below to answer the questions on the right.

Sarah has 17 boxes of crayons. Each box contains 24 crayons. How many total crayons does Sarah have?
1

What operation will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

Sarah has 7 boxes of crayons. Each box contains 24 crayons. How many total crayons does Sarah have?
3

Solve the problem.

Sarah has 17 boxes of crayons. Each box contains 24 crayons. How many total crayons does Sarah have?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A library has 1,248 books. If they are arranged equally on 24 shelves, how many books are on each shelf?
1

What operation will solve the problem?

1

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

A library has 1,248 books. If they are arranged equally on 24 shelves, how many books are on each shelf?
2

Solve the problem.

A library has 1,248 books. If they are arranged equally on 24 shelves, how many books are on each shelf?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A tank contains 756.8 liters of water. If the water is divided into 16 containers, how many liters are in each container?
1

What operation will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

A tank contains 756.8 liters of water. If the water is divided into 16 containers, how many liters are in each container?
3

Solve the problem.

A tank contains 756.8 liters of water. If the water is divided into 16 containers, how many liters are in each container?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A bottle of juice costs $2.75. If you buy 24 bottles, how much will it cost in all?
1

What operation will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

Each bottle of juice costs $2.75. If you buy 24 bottles, how much will it cost in all?
3

Solve the problem.

A bottle of juice costs $2.75. If you buy 24 bottles, how much will it cost in all?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A factory produced 8,470 toys. If the toys are packed into boxes of 14, how many toys are in each box?
1

What operation will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

A factory produced 8,470 toys. If the toys are packed equally into 14 boxes, how many toys are in each box?
3

Solve the problem.

A factory produced 8,470 toys. If the toys are packed into boxes of 14, how many toys are in each box?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

There are 58 rows of chairs in the auditorium. Each row has 27 chairs. How many total chairs are there in the auditorium?
1

What operation will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

There are 58 rows of chairs in the auditorium. Each row has 27 chairs. How many total chairs are there in the auditorium?
3

Solve the problem.

There are 58 rows of chairs in the auditorium. Each row has 27 chairs. How many total chairs are there in the auditorium?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A piece of fabric costs $3.75 per meter. If you buy 64 meters, how much will it cost in all?
1

What operation will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

A piece of fabric costs $3.75 per meter. If you buy 64 meters, how much will it cost in all?
3

Solve the problem.

A piece of fabric costs $3.75 per meter. If you buy 64 meters, how much will it cost in all?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A school received two boxes of pencils. The first box had 2,150 pencils and the second box had 2,170 pencils. The school distributed all of the pencils equally among 15 teachers. How many pencils does each teacher receive?
2

What operation will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

A school received two boxes of pencils. The first box had 2,150 pencils and the second box had 2,170 pencils. The school distributed all of the pencils equally among 15 teachers. How many pencils does each teacher receive?
4

Solve the problem.

A school received two boxes of pencils. The first box had 2,150 pencils and the second box had 2,170 pencils. The school distributed all of the pencils equally among 15 teachers. How many pencils does each teacher receive?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A farmer has 149 baskets of apples. Each basket contains 38 apples. How many apples does the farmer have in all?
1

What operation will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

A farmer has 149 baskets of apples. Each basket contains 38 apples. How many apples does the farmer have in all?
3

Solve the problem.

A farmer has 149 baskets of apples. Each basket contains 38 apples. How many apples does the farmer have in all?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

John has 35 packs of pencils. Each pack contains 24 pencils. John gives 38 pencils to his friends. How many pencils does John have left?
2

What operations will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

John has 35 packs of pencils. Each pack contains 24 pencils. John gives 38 pencils to his friends. How many pencils does John have left?
5

Solve the problem.

John has 35 packs of pencils. Each pack contains 24 pencils. John gives 38 pencils to his friends. How many pencils does John have left?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

Maria bought 35 notebooks for $1.25 each and a pen for $0.75. If she paid with a $100 bill, how much change did she get back?
3

What operations will solve the problem?

3

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

Maria bought 35 notebooks for $1.25 each and a pen for $0.75. If she paid with a $100 bill, how much change did she get back?
6

Solve the problem.

Maria bought 35 notebooks for $1.25 each and a pen for $0.75. If she paid with a $100 bill, how much change did she get back?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A warehouse has a total of 7,200 items. They distribute them equally among 18 stores. If one store returns 55 items back to the warehouse, how many items does that store have now?
2

What operation will solve the problem?

3

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

A warehouse has a total of 7,200 items. They distribute them equally among 18 stores. If one store returns 55 items back to the warehouse, how many items does that store have now?
5

Solve the problem.

A warehouse has a total of 7,200 items. They distribute them equally among 18 stores. If one store returns 55 items back to the warehouse, how many items does that store have now?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A baker places 28 cookies in each of 132 bags. The bags are sold for $8 each. How much money did the baker earn?
1

What operation(s) will solve the problem?

1

Solve the problem.

A baker places 28 cookies in each of 132 bags. The bags are sold for $8 each. How much money did the baker earn?

Use the word problem below to answer the questions on the right.

A tank contains 2,508.5 liters of water. If 150 liters are used each day for 5 days, how many liters of water are left in the tank?
2

What operation will solve the problem?

2

Select the text that indicate what operation to use to solve the problem.

A tank contains 2,508.5 liters of water. If 150 liters are used each day for 5 days, how many liters of water are left in the tank?
4

Solve the problem.

A tank contains 2,508.5 liters of water. If 150 liters are used each day for 5 days, how many liters of water are left in the tank?