MAP: Grade 3 Math - Testlet 1 (2025)
star
star
star
star
star
Last updated 9 months ago
7 questions
1
Six students are each given $40 to spend on supplies for their class float in a parade. How much money do the 6 students have combined?
Six students are each given $40 to spend on supplies for their class float in a parade. How much money do the 6 students have combined?
1
Multiply. 8 × 70
Multiply. 8 × 70
1
Select the two expressions that have a value of 360.
Select the two expressions that have a value of 360.
1
Select the two expressions with the same product as 40 × 3.
Select the two expressions with the same product as 40 × 3.
1
Paige brought 9 boxes of forks to use for a school party. Each box contains 40 forks.Select the two expressions that Paige could use to find how many forks she brought.
Paige brought 9 boxes of forks to use for a school party. Each box contains 40 forks.
Select the two expressions that Paige could use to find how many forks she brought.
1
An equation is shown.
_______ x 90 = 720
What number makes the equation true?
1
Charlie rides his bicycle 3 kilometers a day. If he rides every day, how many kilometers will Charlie ride in 60 days?
Charlie rides his bicycle 3 kilometers a day. If he rides every day, how many kilometers will Charlie ride in 60 days?