Looking at the graphs below, which graph has a solution of (0,4)?
1 point
1
Question 2
2.
Unit 4 – Item 2
Model the following systems of equations:
y = 2x + 4
y = 2x + 1
Click the graph tab.
Click on the graph background to add a point. Add two points to create a graph. Drag a point or type in x and y coordinates to edit its position. Click on a point to delete it.
Unit 4 – Item 3
A farmer is distributing two types of produce: apples and oranges. Each box of apples is sold for $3, and each box of oranges is sold for $2. On a certain day, the farmer sold a total of 80 boxes of produce and made $190 from these sales.
1 point
1
Question 3
3.
Write a system of equations that represents the number of boxes of apples (x) and oranges (y) sold.
1 point
1
Question 4
4.
B. Determine the number of apples and oranges sold.
1 point
1
Question 5
5.
Unit 4 – Item 4
Write a system of equations for the solution shown below.
Unit 4 - item 5
Avery was selling concessions at the basketball game. She is selling pizza by the slice for $3.50 and sports drinks for $2.00. She sold a total of 96 slices of pizza and sports drinks combined. Avery made a total of $300.
1 point
1
Question 6
6.
Define the variables you will use to write the systems of equations
1 point
1
Question 7
7.
Write and solve the systems of equations.
1 point
1
Question 8
8.
How many slices of pizza and sports drinks did she sell?
1 point
1
Question 9
9.
Unit 4 – Item 6
Describe and correct the error in solving the system of linear equations.
4x + y = 10
5x – 3y = 6
Step 1:
4x + y = 10
y = -4x + 10
Step 2:
4x + (-4x + 10) = 10
10 = 10
Unit 4 – Item 7
Use the two flyers to answer the following questions:
1 point
1
Question 10
10.
Compare the slopes in each flyer. What does the slope mean in context?
1 point
1
Question 11
11.
Compare the y-intercept in each flyer. What does the y-intercept mean in context?
1 point
1
Question 12
12.
How long can someone skate at both places and the price is the same?
Unit 4 – Item 8
The farmers market sells strawberries and pineapples in a fruit basket. Create and solve the systems of equations from the table.
1 point
1
Question 13
13.
Write a system of equations that represent the cost of each fruit basket.