756LRIS WS #19 (Salmon) Find Unit Rate

Last updated about 1 month ago
33 questions

Important Instructions:

Watch the video below to only 6:57, then stop.
While watching the video fill out the first to columns (Price & Amount)
When done watching then calculate the unit price and determine the better buy.

Calculator Help:

You need to round your answers to the nearest thousandth today so I am going to tell you how to get your calculator to round for you.
  1. Turn calculator on
  2. Press the mode button
  3. Use the down arrow to go down to float
  4. Use the right over arrow to go highlight the number three, then push enter
  5. Now press clear and if you did it correctly your calculator should say fix at the top of the screen
  6. Now just go ahead and complete side one of your assignment
  7. Once side one is done, push the on and clear button at the same time to turn the rounding function off
1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

Which is the better buy?

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

Which is the better buy?

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

Which is the better buy?

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

Which is the Better Buy?

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

Which is the better buy?

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

Which is the Better Buy?

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

Which is the Better Buy?

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

What is the price per unit? Write answer like:

1

Which is the Better Buy?

1

Find the unit rate.
Write answer like: 12 mph

1

Find the unit rate. Round your answer to the nearest tenth.
Write answer like: 1.2 min/mile

1

How many GRAMS of fat are there for every CUP of tuna?
Write answer like:

1

How many CUPS of tuna are there for every GRAM of fat?
Write answer like:

1

What is the download rate in Megabytes per Minute?
Write answer like:

1

How far does the liquid iron travel in 1 day?
Write answer like: 123 ft

0

I will know I am successful when:
*I can find a unit rate and use it to determine the better buy.