756LRIS WS#21 (Pink) Proportional Equations

Last updated 27 days ago
37 questions
1

Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Write the unit rate like:

1

Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the constant of proportionality (k)?
Write the constant of proportionality as a fraction in simplest form like:

1

Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Use the Constant or proportionality to write the Equation like: (c=kp where k is the constant of proportionality)

1

Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
How much would it cost to buy 6-lb of mangos?
Write your answer like: $1

1

Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Write the unit rate like:

1

Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Write the constant of proportionality as a fraction in simplest form like:

1

Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Use the Constant or proportionality to write the Equation like: (m=kh where k is the constant of proportionality)

1

Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
How far can she travel in 4 hours? Your answers should be in miles.
Write your answer like: 2 miles

1

Write the unit rate like:

1

Find the Constant of Proportionality:
Write your answer like:

1

Use the constant of proportionality to write the Equation (y=kx where k is the Constant of Proportionality)

1

How far can you go in 5 seconds?
Write your answer like: 2 ft

1

Write the unit rate like:

1

Find the Constant of Proportionality:

Write your answer like:

1

Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx where k is the Constant of Proportionality)

1

How much will it cost to buy 25 newspapers?
Write your answer like: $2

1

Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (c=km where k is the Constant of Proportionality)

1

Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
How much will it cost if he talks on the phone for 24 minutes?
Write your answer like: $2

1

Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (c=kb where k is the Constant of Proportionality)

1

Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
How much will it cost to buy 50 boxes of pencils?
Write your answer like: $2

1


Write the unit rate like:

1

Find the Constant of Proportionality:
Write your answer like:

1

Use the Constant of Proportionality to write the Equation like: (p=kg)

1

How many points will you score after 5 games?
Write your answer like: 2 points

1

Write the unit rate like:

1

Find the Constant of Proportionality.
Write your answer like:

1

Use the Constant of Proportionality to write the Equation like: (h=kp)

1

If there are 19 people, how many hats are there?
Write your answer like: 2 hats

1

Use the Constant of Proportionality to write the Equation like: (y=kx)

1

How many seats are there if there are 10 people?
Write your answer like: 2 seats

1

Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx)

1

How far can they travel in 13 hours?
Write your answer like: 2.2 miles
Round to the nearest tenth.

1

Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx)

1


If there are 12 teachers, how many students are there?
Write your answer like: 2 students

1

Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx)

1

If there are 7 houses, how many pets are there?
Write your answer like: 2 pets

0

I will know I am successful when:
*I can identify the unit rate and constant of proportionality to write and accurately use a proportional equation.