756LRIS WS#21 (Pink) Proportional Equations
star
star
star
star
star
Last updated 27 days ago
37 questions

1
Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?Write the unit rate like:
Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Write the unit rate like:
1
Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the constant of proportionality (k)?Write the constant of proportionality as a fraction in simplest form like:
Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the constant of proportionality (k)?
Write the constant of proportionality as a fraction in simplest form like:
1
Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?Use the Constant or proportionality to write the Equation like: (c=kp where k is the constant of proportionality)
Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Use the Constant or proportionality to write the Equation like: (c=kp where k is the constant of proportionality)
1
Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?How much would it cost to buy 6-lb of mangos?Write your answer like: $1
Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
How much would it cost to buy 6-lb of mangos?
Write your answer like: $1
1
Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?Write the unit rate like:
Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Write the unit rate like:
1
Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?Write the constant of proportionality as a fraction in simplest form like:
Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Write the constant of proportionality as a fraction in simplest form like:
1
Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?Use the Constant or proportionality to write the Equation like: (m=kh where k is the constant of proportionality)
Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Use the Constant or proportionality to write the Equation like: (m=kh where k is the constant of proportionality)
1
Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?How far can she travel in 4 hours? Your answers should be in miles.Write your answer like: 2 miles
Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
How far can she travel in 4 hours? Your answers should be in miles.
Write your answer like: 2 miles
1
Write the unit rate like:
Write the unit rate like:
1
Find the Constant of Proportionality:Write your answer like:
Find the Constant of Proportionality:
Write your answer like:
1
Use the constant of proportionality to write the Equation (y=kx where k is the Constant of Proportionality)
Use the constant of proportionality to write the Equation (y=kx where k is the Constant of Proportionality)
1
How far can you go in 5 seconds?Write your answer like: 2 ft
How far can you go in 5 seconds?
Write your answer like: 2 ft
1
Write the unit rate like:
Write the unit rate like:
1
Find the Constant of Proportionality:
Write your answer like:
Find the Constant of Proportionality:
Write your answer like:
1
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx where k is the Constant of Proportionality)
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx where k is the Constant of Proportionality)
1
How much will it cost to buy 25 newspapers?Write your answer like: $2
How much will it cost to buy 25 newspapers?
Write your answer like: $2
1
Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?Use the Constant of Proportionality to write the Equation (c=km where k is the Constant of Proportionality)
Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (c=km where k is the Constant of Proportionality)
1
Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?How much will it cost if he talks on the phone for 24 minutes?Write your answer like: $2
Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
How much will it cost if he talks on the phone for 24 minutes?
Write your answer like: $2
1
Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?Use the Constant of Proportionality to write the Equation (c=kb where k is the Constant of Proportionality)
Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (c=kb where k is the Constant of Proportionality)
1
Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?How much will it cost to buy 50 boxes of pencils?Write your answer like: $2
Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
How much will it cost to buy 50 boxes of pencils?
Write your answer like: $2

1
Write the unit rate like:
Write the unit rate like:
1
Find the Constant of Proportionality:Write your answer like:
Find the Constant of Proportionality:
Write your answer like:
1
Use the Constant of Proportionality to write the Equation like: (p=kg)
Use the Constant of Proportionality to write the Equation like: (p=kg)
1
How many points will you score after 5 games?Write your answer like: 2 points
How many points will you score after 5 games?
Write your answer like: 2 points
1
Write the unit rate like:
Write the unit rate like:
1
Find the Constant of Proportionality.Write your answer like:
Find the Constant of Proportionality.
Write your answer like:
1
Use the Constant of Proportionality to write the Equation like: (h=kp)
Use the Constant of Proportionality to write the Equation like: (h=kp)
1
If there are 19 people, how many hats are there?Write your answer like: 2 hats
If there are 19 people, how many hats are there?
Write your answer like: 2 hats
1
Use the Constant of Proportionality to write the Equation like: (y=kx)
Use the Constant of Proportionality to write the Equation like: (y=kx)
1
How many seats are there if there are 10 people?Write your answer like: 2 seats
How many seats are there if there are 10 people?
Write your answer like: 2 seats
1
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx)
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx)
1
How far can they travel in 13 hours?Write your answer like: 2.2 milesRound to the nearest tenth.
How far can they travel in 13 hours?
Write your answer like: 2.2 miles
Round to the nearest tenth.
1
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx)
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx)
1
If there are 12 teachers, how many students are there?Write your answer like: 2 students
If there are 12 teachers, how many students are there?
Write your answer like: 2 students
1
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx)
Use the Constant of Proportionality to write the Equation (y=kx)
1
If there are 7 houses, how many pets are there?Write your answer like: 2 pets
If there are 7 houses, how many pets are there?
Write your answer like: 2 pets
0
I will know I am successful when:*I can identify the unit rate and constant of proportionality to write and accurately use a proportional equation.
I will know I am successful when:
*I can identify the unit rate and constant of proportionality to write and accurately use a proportional equation.