25-26 Unit 1 Reteach: Decimal Operations

Last updated 3 months ago
34 questions
Please show all of your work on a separate sheet of paper. I will collect this paper when you come in to take your retake assignment.
1

What operation do you think you should use to solve this problem?

1

Which value is the "Skibidi King"?

1

If I move the decimal over once for the divisor and it is now 65, what value would the dividend be after I have moved the decimal?

1

What is 130 divided by 65?

1

Now you try!!! Last month, Evan earned $139.50 for his after-school job. If he was paid $7.75 per hour, how many hours did Evan work? (just type in the number 😄)

1

What is your first step to solve this problem?

1

What is your second step to solving this problem?

1

What is the sum if you add the three shirts and two skirts together?

1

What is the difference if you subtract the money Kimberly's mom gave her from the total cost of the items?

1

Now you try!!! Ellie is obsessed with Labubus! The table below shows how much money each item costs that Ellie spent on her new Labubu collection at the mall.


If Ellie's mom gave her $75 to spend at the mall, how much money does Ellie have left after buying 2 Labubus, 3 outfits, and 1 pair of shoes? (just type in the number 😄)

1

What is your first step when solving this problem?

1

What is your second step when solving this problem?

1

How much screen time does Barkley spend on her iPhone?

1

For example, if I was multiplying 0.067 and 0.001, how many times would I have to move the decimal over? (hint: count how many numbers behind the decimal!)

1

What do you get when you add Shannon's amount she spends on her phone and Barkley's amount she spends on her phone?

1

Now you Try!!! Sebastian reads for 3.2 hours every day. His friend Siar reads 1.5 times as much as Sebastian every day. How many hours do Sebastian and Siar spend reading altogether in a day? (just type in the number 😄)

1

What is your first step to solving this problem?

1

What is your second step to solving this problem?

1

What do you get when you've subtracted the binder from the total?

1

What do you get when you divide 7.2 by the cost of one pack of notebook paper? (just type in the number)

1

Now you try!!! Lily bought a $4.99 notebook and several packs of pencils that cost $0.75 each. If her total cost was $8.74, how many packs of pencils did she buy? (just type in the number 😄)

1

Which two days are you finding the difference of?

1

What operation does the word 'difference' mean?

1

What day's value goes on top when setting up the subtraction problem?

1

Which number should you borrow from when starting to subtract?

1

Now you try!!! Cameron recorded the distances he ran each day using the table.


What was the difference between Cameron distance on Tuesday and Thursday? Show your work. (just type in the number 😄)

1
1

What is the first step when solving this problem?

1

What is the second step when solving this problem?

1

What is the third and final step when solving this problem?

1

What is the area of the original/old coop? (just type in the number)

1

What is the area of the new coop? (just type in the number)

1

What is the difference of the areas between the new and old coop? (just type in the number)

1

Now you try!!! Eleanor loves gardening! She wants to expand her rectangular vegetable garden to grow more plants. Her current garden has a length of 5.6 feet and a width of 7.8 feet. If she wants her new garden to have a length of 9.3 feet and a width of 11.5 feet. How much more space will her new garden have? (just type in the number 😄)
(Area = Length × Width)