Unit Rates and Ratios Assessment

Last updated 3 months ago
8 questions
Required
1

Calculate the unit rate: 150 miles in 3 hours.

Required
1

Required
1

Compare the prices: $5 for 2 apples or $8 for 3 apples. Which is cheaper per apple?

Required
1

You are comparing prices and want to find out which is the best deal. Drag the options into the correct order from cheapest to most expensive per item.

  1. $15 for 5 books
  2. $18 for 9 books
Required
1

Required
1

Required
1

Create two equivalent fractions for 5/8.

1