Unit Rates and Ratios Assessment
star
star
star
star
star
Last updated 3 months ago
8 questions
Required
1
Calculate the unit rate: 150 miles in 3 hours.
Calculate the unit rate: 150 miles in 3 hours.
Required
1
Required
1
Compare the prices: $5 for 2 apples or $8 for 3 apples. Which is cheaper per apple?
Compare the prices: $5 for 2 apples or $8 for 3 apples. Which is cheaper per apple?
Required
1
You are comparing prices and want to find out which is the best deal. Drag the options into the correct order from cheapest to most expensive per item.
You are comparing prices and want to find out which is the best deal. Drag the options into the correct order from cheapest to most expensive per item.
- $15 for 5 books
- $18 for 9 books
Required
1
Required
1
Required
1
Create two equivalent fractions for 5/8.
Create two equivalent fractions for 5/8.
1